Zatiahnuté
Bratislava
Jela
19.4.2024
EÚ ponúka fond pre ľudí, ktorí prišli o prácu. Aké sú podmienky?
Zdielať na

EÚ ponúka fond pre ľudí, ktorí prišli o prácu. Aké sú podmienky?

Archívna reportáž

BRUSEL / Parlament odobril reformu Európskeho fondu na prispôsobenie sa globalizácii. Po novom by mal byť prístupnejší viacerým ľuďom.

Globalizácia môže mať zásadné dopady na štruktúru svetového obchodu a tým aj na pracovné miesta. Európsky fond na prispôsobenie sa globalizácii (EGF) je jedným z hlavných nástrojov EÚ v oblasti jej sociálnej politiky, ktorý sa snaží minimalizovať jej negatívne vplyvy.

Cieľ fondu 

Tento fond bol založený v roku 2006 na pomoc ľuďom, ktorí prišli o prácu v dôsledku globalizácie či finančnej a ekonomickej krízy a ktorých nezamestnanosť má negatívny dopad na regionálne alebo miestne hospodárstvo. Pomáha spolufinancovať projekty zamerané na pomoc pri hľadaní zamestnania alebo založení vlastného podnikania, ako sú napríklad rozličné školenia alebo incentívy na naberanie zamestnancov.

Jeho fungovanie upravujú špecifické pravidlá, ktoré okrem iného určujú kedy a ako dlho sa môže z neho poskytovať pomoc konkrétnym skupinám ľudí. Od roku 2007 bolo z neho prerozdelených okolo 360 miliónov eur pre 150 000 prepustených zamestnancov a 3369 mladých ľudí, ktorí nepracujú ani neštudujú (tzv. NEETs).

Rozšírenie pomoci 

Európsky parlament teraz pracuje na novom nariadení, ktoré by malo upraviť fungovanie fondu na obdobie po roku 2020. Hlavným cieľom tejto reformy je rozšíriť jeho rámec a poskytovať pomoc aj tým ľuďom, ktorí prichádzajú o prácu v dôsledku digitalizácie, automatizácie a prechodu na nízko uhlíkové hospodárstvo. "Tieto fondy budú určené aj na pomoc tým ľuďom, ktorí prišli o zamestnanie v dôsledku technologického pokroku," vysvetľuje europoslankyňa Maria Arena. Poslanci v tejto súvislosti navrhujú premenovať ho na „Európsky fond pre transformáciu.“

​Keďže veľa ľudí pracuje v malých a stredných podnikoch, kde môže mať hromadné prepúšťanie katastrofálne dôsledky pre malé regióny, poslanci navrhujú znížiť prahovú hodnotu 500 zrušených pracovných miest na 200 a predĺžiť obdobie, počas ktorého sa zaznamenávajú zmeny na pracovnom trhu. Okrem toho si želajú urýchliť procesy žiadania o pomoc.

Automobilky sú naďalej kostrou našej ekonomiky. Strašiakom sú však limity v súvislosti so znižovaním emisií. Prechod na čistejšiu energiu by tak postupne mohol pripraviť o prácu mnoho ľudí: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy