Macron, Fico, Sobotka a Kern sa zhodli: Za rovnakú prácu, rovnaká pláca

Macron, Fico, Sobotka a Kern sa zhodli: Za rovnakú prácu, rovnaká pláca

SALZBURG / Lídri Rakúska, Česka a Slovenska sa s francúzskym prezidentom Macronom zhodli na dohode o spornej smernici o vysielaných pracovníkoch do októbra a na kontúrach užšieho jadra Únie do konca roka. Kým smernica o pracovníkoch sa týka asi 60-tisíc Slovákov pôsobiacich v zahraničí, smerovanie Slovenska do jadra Európskej únie sa týka nás všetkých.

Pracovníkov chudobnejších krajín, teda aj zo Slovenska, majú v zuboch bohatšie štáty ako Nemecko či Francúzsko.  Miestni tam tvrdia, že naši občania pracujú za nižšie platy, čím podkopávajú ich sociálny systém. "Jednotný trh a voľný pohyb nemajú za cieľ zvýhodňovať krajiny, ktoré presadzujú oslabovanie sociálnych práv," vysvetlil Macron na samite v Salzburgu. 

Štátnici sa zhodli aj na tom, že smernicu o vysielaní pracovníkov by chceli mať hotovú do konca októbra. Ide o pracovníkov, ktorí síce pracujú v zahraničí, no platí pre nich slovenský zákonník práce. Podľa novej smernice by sa mala zaviesť zásada rovnakého spôsobu odmeňovania za rovnakú prácu. 

Slovenský aj český premiér Macronovu snahu o vytvorenie tejto smernice podporili. Ďalej za ňu bude bojovať v Rumunsku i v Bulharsku. Macron však pred partnermi uznal, že vyslaní zamestnanci nemôžu za všetky problémy Francúzska. 

Slovensko už teraz nevie obsadiť 70 000 pracovných miest. Príchod lacnej pracovnej sily zo zahraničia tak zrejme budeme riešiť aj my. 

Hovorilo sa aj o kontúrach jadra Únie, ktoré by svoj tvar mali nadobudnúť do konca roka. "Bavíme sa o krajinách, ktoré majú záujem bližšie spolupracovať," uviedol premiér Fico. 

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:20 NAJLEPŠIE POČASIE
05:25 Noviny TV JOJ
06:15 RANNÉ NOVINY
05:30 Súdna sieň
06:20 Súdna sieň
07:40 Panelák VIII.
05:00 Kutyil s.r.o. II.
05:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja
06:20 POLICAJTI V AKCII
05:15 Tashiho svet
05:30 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
05:45 Ruby z dúhy I.
05:50 Příšerákovi
07:35 Můj kamarád delfín
09:15 Zůstaň nablízku