Slovenská ekonomika rastie, aj vďaka bezpečnosti a zahraničným investíciám

Slovenská ekonomika rastie, aj vďaka bezpečnosti a zahraničným investíciám

BRATISLAVA / Slovenská ekonomika má potenciál prekonávať rekordy. Vďaka bezpečnosti, zahraničným investíciám a domácemu dopytu si už zrejme čoskoro opäť vyslúžime prívlastok európsky tiger. Vyhliadky na najbližšie obdobie sú totiž viac ako priaznivé.

Prognóza ekonomického rastu na Slovensku je priaznivá. Kým tento rok sa naše hospodárstvo ešte len rozbieha, už o niekoľko mesiacov by sme mali väčšine krajín Európskej únie ukázať chrbát.

Inštitút pre hospodársku politiku odhaduje rast HDP nad štyrmi percentami, čo by malo byť suverénne najviac aj v rámci Vyšegrádskej štvorky. Rekordy by sme mali prelomiť aj v otázke historicky najnižšej nezamestnanosti.

"Čo je za tým? Nazval by som to fenomén Jaguar Land Rover, ale aj fenomén Volkswagen, pretože v roku 2018 sa opäť spustia výrobné kapacity. Koncom budúceho roka očakávame dokončenie investície v Jaguari Land Roveri," vysvetľuje minister financií, Peter Kažimír. 

Ekonómovia si však myslia, že dobré výsledky našej ekonomiky nie sú dielom vlády, skôr naopak.

„Zaviedli nových 27 daní. To všetko má nejaké negatívne dopady na ekonomiku a nemôžeme hovoriť o nejakej podpore rastu," myslí si analytik INESS, Róbert Chovanculiak. 

Vláde sa darí aj na poli zamestnanosti. V tejto súvislosti do konca roka avizuje vznik ďalších 40 tisíc pracovných miest.

„Možno už v júni-júli oznámime, že sme pod hranicou z roku 2007/2008, keď sa nezamestnanosť pohybovala okolo 7,5%,“ informoval predseda vlády, Robert Fico. 

Problémom však naďalej zostávajú dlhodobo nezamestnaní s nízkou úrovňou vzdelania.

„Také opatrenia, ako razantné zvyšovanie minimálnej mzdy, čo plánuje vláda, to môže uškodiť práve týmto ľuďom,“ dodáva Chovanculiak. 

Napriek pozitívnym vyhliadkam netreba zabúdať na riziká, ktoré sa nachádzajú za našimi hranicami. Sú nimi predovšetkým voľby v Taliansku a výsledky rokovania o brexite.

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:20 Noviny TV JOJ
07:20 NOVÉ BÝVANIE
08:40 Súdna sieň
06:50 PÁLI VÁM TO
07:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:45 NOVÉ BÝVANIE
06:40 Hoď svišťom
07:20 Panelák
08:40 Nákupné maniačky
06:50 Macko Uško
07:00 Rapotáčik
07:10 Agi Bagi
06:30 Počátek Země Nezemě
08:05 Černí baroni
09:55 Kouzlo Vánoc