Skoro jasno
26°
Bratislava
Darina
12.8.2022
Štát nám hádže polená pod nohy, tvrdia zdravotne ťažko postihnutí Slováci
Zdielať na
Ekonomika

Štát nám hádže polená pod nohy, tvrdia zdravotne ťažko postihnutí Slováci

BRATISLAVA / Zdravotne ťažko postihnutí Slováci nemôžu prijímať dary od fyzických osôb. Ide napríklad o pomôcky či liečbu, ktoré nepreplácajú poisťovne, ale oni ich veľmi potrebujú. Ak by totiž prijali dar od fyzickej osoby, započítalo by sa im to do príjmu, a tým by prišli o asistentov. Tí im pomáhajú umyť sa, či upratať , pretože sami to nezvládajú.

Pavla Postihačová má 28 rokov a od narodenia má detskú mozgovú obrnu. Má trvalo stiahnuté svaly, zhoršenú motoriku na rukách, sama chodí len ťažko. Napriek tomu je držiteľka dvoch červených diplomov.

Naučila sa angličtinu, španielčinu, vyučuje fínštinu. V súčasnosti je na doktorandskom štúdiu.

Problémy pre dar

Pavla by potrebovala napríklad peniaze na hippoterapiu, pretože práve tá jej pomáha. Jedno takéto sedenie stojí od 15 až 20 eur. Lenže peniaze na to od fyzickej osoby takýto ľudia nemôže, spôsobilo by im to dodatočne veľké problémy.

"Môžu prísť o príspevok, dajme tomu, na osobnú asistenciu alebo na opatrovanie, prípadne na opotrebovanie šatstva a podobne," potvrdzuje Pavla.

Je to absurdné

Spolu s príjmom nesmie totiž za jeden mesiac prekročiť štvornásobok životného minima, približne 800 eur. Ak by sa tak stalo, na celý rok by prišla o spomínaného asistenta. Na tento problém dlhodobo upozorňuje aj europoslankyňa Žitňanská.

"Je to úplne absurdné, že ten istý dar, raz darovaný cez fyzickú osobu, raz cez nadáciu v prvom prípade môže poškodiť, v druhom prípade nepoškodí," hovorí.

Zneužívali to

Rezort práce ale hovorí, že týmto chce zabraňovať nelegálnej práci. To ale vraj zneužívali podnikatelia.

"Zaplateniu fyzických peňazí formou daru, namiesto legálnej mzdy," vysvetľuje hovorca ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Michal Stuška.

Komplikujú už komplikované

Zdravotne ťažko postihnutí sa ale s rétorikou ministerstva práce odmietajú zmieriť. No a preto spúšťajú petíciu, ktorá by to všetko mohla zmeniť.

"Aj ako občana so zdravotným postihnutím ma jednoducho vytáčajú veci, ktorá nám ešte viac komplikujú už aj tak dosť komplikovaný život,"
dodáva Pavla. 

Súvisiace články

Najčítanejšie