Zatiahnuté
13°
Bratislava
Levoslav
2.10.2022
Ďalšia pomoc Grécku. Euroskupina sa dohodla na podmienkach
Zdielať na
Ekonomika

Ďalšia pomoc Grécku. Euroskupina sa dohodla na podmienkach

BRUSEL / Ministri financií eurozóny sa na mimoriadnej schôdzi v Bruseli dohodli na podmienkach novej pomoci zadĺženému Grécku. Podľa zahraničných agentúr to v piatok večer po rokovaní euroskupiny potvrdila Európska komisia.

Už v piatok ráno dohodu s medzinárodnými veriteľmi schválil grécky parlament. Šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagarde zopakovala, že MMF považuje grécky dlh za neudržateľný a vyzvala k jeho výraznému uľahčeniu. Ocenila aj zjavné odhodlanie Grécka k reformám.

Ide už o tretí záchranný program, mal by byť vo výške až 86 miliárd eur. Jeho schválenie si vyžadovalo podporu ministrov financií všetkých 19 krajín eurozóny.

Dohodli sa

Ministri po šiestich hodinách rokovaní schválili dohodu, ktorú predtým vyjednali experti. Dohoda predpokladá, že nové úvery zadĺženému Grécku poskytnú za podmienky ďalekosiahlych reforiem a úspor. Týka sa to napríklad zvyšovania daní či zmien dôchodkového systému.

Dohodu teraz musí odsúhlasiť niekoľko národných parlamentov EÚ.

Najostrejšia debata sa očakáva v Nemecku, kde by poslanci mohli záležitosť prerokovať už v utorok.

86 miliárd

Podla agentúry AFP Grécku najskôr pošlú 26 miliárd eur. Atény pritom časť peňazí potrebujú už budúci týždeň vo štvrtok, kedy musia splatiť ďalšiu pôžičku Európskej centrálnej banke (ECB). To je, vrátane úrokov, 3,4 miliardy eur.

Sľúbených 86 miliárd eur Grécko postupne dostane počas nasledujúcich troch rokov.

Grécki poslanci po dlhej a búrlivej debate schválili dohodu o najnovšom záchrannom balíčku. Pozrite sa:

Súvisiace články

Najčítanejšie