Kiska zvýši rozpočet armáde, Glváč ho nemá kde minúť

Kiska zvýši rozpočet armáde, Glváč ho nemá kde minúť Zdroj: SITA
BRATISLAVA / Prezident Andrej Kiska plánuje do roku 2020 rozpočet na obranu vo výške 1,6 percenta HDP. Tento postoj chce Kiska predstaviť na summite NATO vo Walese.

"Zaviažeme sa zastaviť pokles výdavkov na obranu do roku 2016. Chceme dosiahnuť cieľ dať 20 percent rozpočtu obrany na modernizáciu ozbrojených síl a čo je najdôležitejšie, do roku 2020 plánujeme dosiahnuť na slovenský obranný rozpočet 1,6 percenta z HDP," povedal Kiska novinárom.

Dve percentá HDP

Obranné výdavky Slovenska sa v súčasnosti pohybujú na úrovni približne jedného percenta HDP. Krajiny NATO sa však zaviazali, že budú na armádu vydávať minimálne dve percentá HDP.

Ako dnes povedal Kiska, má veľký záujem o to, aby Slovensko na summit NATO šlo s jasným postojom k základným otázkam. "Myslím si, že cestujeme s pozíciou, ktorá bude skutočne dôveryhodná," dodal. Podľa jeho slov inicioval pred summitom niekoľko stretnutí s premiérom aj ministrom financií, obrany, vnútra a zahraničných vecí.

Glvač: nevedeli by sme ich minúť

Zvýšenie rozpočtu musí byť postupné. Ak by totiž rezort obrany dostal už na budúci rok oveľa viac peňazí, podľa ministra Martina Glváča by takéto finančné prostriedky ani nevedeli zmysluplne minúť.

"Žiadna krajina to nerobí takýmto skokom, pretože požiadavky majú byť kompatibilné s potrebami ozbrojených síl, to je určitý proces. Ja by som ani reálne nevedel, ako účelne minúť za rok navýšenie 0,3 percenta HDP," povedal dnes po rokovaní vlády šéf rezortu obrany.

Postupné zvyšovanie obranných výdavkov sa dá podľa Glváča dosiahnuť viacerými spôsobmi. "Závisí to od ekonomiky a ako sa bude vyvíjať celková situácia v hospodárstve," dodal. Viac peňazí podľa ministra využijú predovšetkým na modernizáciu armády, keďže technológie našich ozbrojených síl sú zastarané.

Úlohy iných rezortov

Obranné výdavky by sa však dali navýšiť aj tak, že ministerstvo obrany by prevzalo niektoré úlohy, na ktoré dnes dostávajú peniaze iné rezorty. "Dnes vynakladáme veľa peňazí, ktoré spadajú pod obranu, ale sú pod inými rezortmi, napríklad ochrana východnej hranice, napríklad letka ministerstva vnútra, aj takýmito spôsobmi by sa to vedelo dostať," vysvetlil Glváč. Podobne to podľa neho funguje v Českej republike.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

23:35 Vražedné čísla IV.
00:35 NOVÝ ŽIVOT II.
01:45 Krimi
23:05 Pod paľbou
01:30 Profesionáli
02:20 Panelák VIII.
22:55 Vraždy, ktoré šokovali XXIV.
23:55 Spackané plastické operácie II.
00:55 POLICAJTI V AKCII
23:30 Arthur a Minimojovia
23:55 Bob staviteľ
00:05 Rapotáčik 2
22:10 Valhalla: Říše bohů
00:00 Trojitá hrozba
01:30 Pomsta zelených draků