Polojasno
19°
Bratislava
Arnold
1.10.2022
Porsche Cayenne sa bude vyrábať na Slovensku, kompletne celé
Zdielať na
Ekonomika

Porsche Cayenne sa bude vyrábať na Slovensku, kompletne celé

BRATISLAVA / Spoločnosť Porsche bude prvýkrát úplne vyrábať svoje vozidlá mimo Nemecka. V utorok o tom informoval denník Financial Times. Šéf spoločnosti Porsche Matthias Müller vyhlásil, že po roku 2016 sa nová generácia SUV vozidiel Porsche Cayenne bude kompletne vyrábať na Slovensku v závode v Bratislave. Nebude už teda platiť, že všetky automobily Porsche sú Vyrobené v Nemecku.

Reorganizácia výroby

Spoločnosť prijala toto rozhodnutie v rámci reorganizácie výroby v rámci skupiny Volkswagen, ktorej súčasťou je aj značka Porsche. V súčasnosti sa model Cayenne vyrába prevažne v Bratislave, finálne úpravy však vykonávajú pracovníci v nemeckom závode v meste Lipsko.

Ako upresnil hovorca Volkswagen Slovakia Vladimír Machalík, v bratislavskom závode koncernu by sa mala nová generácia modelovej rady vozidiel Porsche Cayenne kompletne vyrábať približne od konca roka 2017. "Rozhodnutie premiestniť aj finálnu montáž Porsche Cayenne do Bratislavy považujeme za vyjadrenie dôvery koncernu Volkswagen v našu prácu," uviedol predseda predstavenstva Volkswagen Slovakia Albrecht Reimold.

2002: komponenty a karoséria

Už od uvedenia modelu Porsche Cayenne v roku 2002 sa pritom v Bratislave vyrába jeho nalakovaná karoséria spoločne s veľkým počtom komponentov. Následne sa transportuje na finálnu montáž do závodu Porsche v nemeckom Lipsku. Presunom sa tak v rámci prepojenia výroby koncernu Volkswagen využijú synergické potenciály a zredukujú sa transportné cesty a časy a podporí to aj ekologickú výrobu, konštatuje spoločnosť.

Spoločnosť Porsche je súčasťou nemeckého koncernu Volkswagen, do ktorého patrí aj Volkswagen Slovakia, a. s. Slovenská pobočka koncernu je jedným z najväčších exportérov, investorov i zamestnávateľov v súkromnom sektore na Slovensku a zamestnáva viac ako 9 400 ľudí. V súčasnosti v bratislavskej fabrike vyrába automobily Volkswagen Touareg, Audi Q7, Volkswagen up!, Seat Mii, Škoda Citigo, karosérie Porsche Cayenne a prevodovky. V závode v Martine vyrába podnik komponenty pre podvozky a prevodovky a v Košiciach pripravuje vozidlá na export do Ruska. 

Téme sa ďalej venuje reportér Richard Juriš. INFORMÁCIE ONLINE TU. 

ISIFA

Súvisiace články

Najčítanejšie