Rastie nezamestnanosť a... Slováci sa stále viac zadlžujú!

Rastie nezamestnanosť a... Slováci sa stále viac zadlžujú!

BRATISLAVA / Slováci sú šetrní. Nie je výnimkou, že starší ľudia majú nasporené peniažky ešte aj na pohreb. Aj vďaka tomu patríme k najmenej zadlženému národu v Eurozóne. Na múdre rady starých materí však zabúdame. No a lákadlá všetkým ponúka aj banka bánk, Európska centrálna banka.

Zadlžovaniu pomáhajú najnižšie úroky

"Slovenský spotrebiteľský trh rastie najdynamickejšie spomedzi všetkých krajín eurozóny," tvrdí analytik VÚB BANKY Andrej Arady. Kým inde sú spotrebné úvery v mínuse, u nás v tradičnej krajine mám pôstkových, vyleteli ako Lajka na obežnú dráhu. 

"Slovenský trh spotrebiteľských úverov je pomerne malý, a tak dobieha nejaký ten priemer eurozóny," dodáva Arady. Čo nie je tak nepochopiteľné. Človek chce bývať so svojou rodinou sám teraz, nie o 20 rokov a podobne. Trendu zadlžovať sa pomáhajú zatiaľ najnižšie úroky a informácie, že naša ekonomika napreduje lepšie ako inde.

Banka bude znižovať úrokové sadzby

Táto filozofia je vcelku vtipná, lebo máme zároveň vysokú nezamestnanosť, ktorá by mala pred úvermi skôr varovať. Vysoká nezamestnanosť a ekonomické problémy netrápia len Slovensko, ale aj celú eurozónu. Európska centrálna banka preto opäť potvrdila, že bude znižovať úrokové sadzby.

"Kľúčové úrokové sadzby ECB zostanú na súčasných alebo nižších úrovniach aj v ďalšom období," hovorí šéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi. Napriek najnižším úrokom v histórii, tie pre bežných ľudí nie sú zďaleka také chrumkavé ako od ECB komerčným bankám, teda 0,5 percenta. Banky majú svoje dôvody prečo.

Téme sa ďalej venuje reportér Richard Juriš. INFORMÁCIE ONLINE TU. 

ilustračná foto Zdroj: ISIFA

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:35 TOP STAR
13:05 Rodinné záležitosti
14:30 Súdna sieň
11:55 NOVÉ BÝVANIE
13:15 Simpsonovci XXII.
13:45 Simpsonovci XXII.
12:30 Slobodní so záväzkami
13:00 JAG IV.
14:00 Tajomstvá a lži I.
12:55 Agi Bagi II.
13:15 Malý medvedík
13:40 Policajná hliadka
12:50 Moliere
15:05 Ohňostroj lásky
16:45 Útěk z polygamie