Hydinári umelo vylepšujú žĺtky. Vajíčka nám tak vraj viac chutia

Hydinári umelo vylepšujú žĺtky. Vajíčka nám tak vraj viac chutia

V obchodoch nenájdete iba vajíčka sliepok, ktoré si spokojne behajú po veľkom dvore a zobú na čerstvom vzduchu. Ak ste však také domáce vajce dlho nevideli, rozdiel si možno ani nevšimnete, hlavne že je tam bielok i žĺtok. Nenechajte sa však oklamať, potravinári dokážu žĺtok zafarbiť, hoci sliepkam vo veľkochove chýbajú prirodzené látky, ktoré toto zafarbenie spôsobujú.

Boli by omnoho bledšie

Kým sa sliepka, ktorá behá voľne po dvore, môže nazobať zelenej trávy a zniesť krásne vajíčko s oranžovým žĺtkom, sliepkam chovaným vo veľkochovoch musia vajíčka dofarbovať. Ak by sliepky v klietkach vitamíny totiž nedostávali, ich vajcia by boli omnoho svetlejšie. Hydinári im preto pomáhajú betakaroténom a kukuricou.

V minulosti sa prifarbovalo aj syntetickými farbivami. Umelé farbivá sú však dnes zakázané. Kým sú pridané zložky v krmive prírodné, farbenie vajcového žĺtka pre nás neznamená žiadne riziko a praženicu môžeme zjesť bez obáv.

Rovnaké výživové hodnoty

Gazdinky sú na farbu vajec citlivé a hydinári ich radšej prifarbia, lebo sa boja, že by ich ľudia nekupovali. Väčšina zákazníkov však ani netuší, že vajcia v regáloch sú prifarbované.

Dobre farbí výťažok z papriky či paradajky alebo povolené potravinárske farbivá. V prípade vajec však naozaj neplatí - čím žltšie, tým lepšie. Rovnaké výživové hodnoty má svetlé aj oranžový žĺtok.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO. 

Zdroj: ISIFA/ilustračné

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ, Klaudia Guzová

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:30 DIVOKÉ KONE
06:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:20 Rýchla rota Chipa a Dala
06:00 Profesionáli
06:55 Panelák
07:40 Panelák
06:00 Marvin, stepujúci koník I.
06:15 Timothy ide do školy
06:25 Timothy ide do školy
05:05 Cvokař
07:00 Jiný svět
08:45 Ztracený ráj