Zatiahnuté
Bratislava
Bohuš
27.1.2023
Kažimír: Štátu chýba 233 miliónov, nové dane nechystáme
Zdielať na

Kažimír: Štátu chýba 233 miliónov, nové dane nechystáme

Vláda bude nútená na dodržanie budúcoročného deklarovaného schodku verejných financií pod 3 % hrubého domáceho produktu opäť hľadať dodatočné milióny.

Škrtiť by sa mali skôr výdavky

Podľa aktuálnej daňovej prognózy rezortu financií je totiž výpadok príjmov oproti súčasnému návrhu rozpočtu verejnej správy v budúcom roku 233 mil. eur. Minister financií Peter Kažimír však tvrdí, že dodržanie trojpercentného deficitu zostáva absolútnou prioritou, ktorá bude dodržaná. Ďalšie zvyšovanie daní však odmieta.

Na ďalšie konsolidačné opatrenia má pritom rezort financií iba pár dní. Už 10. októbra má totiž o návrhu rozpočtu na budúci rok rokovať vládny kabinet. Čo konkrétne podniknú, zatiaľ minister nehovorí. "Zaručujem však, že v predložených zákonoch o dani z príjmu už nebudeme predkladať žiadne návrhy na zvyšovanie daní," povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii s tým, že škrtiť by sa zrejme mali ďalej výdavky či zvyšovať nedaňové príjmy. Pomôcť by mali šetrením aj samosprávy. "Nemám žiadnu inú možnosť ako ďalej viazať výdavky. Obrátime sa na primátorov a starostov a na našich županov, aby takisto zareagovali na vývoj aj svojich príjmov," dodal Kažimír.

Musíte priznať, že deficit bol vyšší

Dôvodom na zhoršenie prognóz pritom boli aj nové údaje z daňových úradov. Tie totiž zistili, že ešte v minulom roku sa na dani z príjmov právnických osôb vybralo o vyše 90 mil. eur menej, ako sa pôvodne deklarovalo. Zníženie bázy sa tak premieta aj do nižšieho výberu v nasledujúcich rokoch. Podľa Kažimíra to však bude znamenať aj hanbu pred európskymi inštitúciami, ktorým budeme musieť priznať, že skutočný deficit bol vlani vyšší ako 4,8 % hrubého domáceho produktu. "Toto bude predmetom aj komunikácie s Eurostatom a predpokladáme zhoršenie deficitu v minulom roku. Bude sa blížiť k 5 %," vyhlásil minister.

Inštitút finančnej politiky v aktuálnej prognóze vyčíslil aj dopad prijatých konsolidačných opatrení. Tie by mali v tomto roku posilniť rozpočet o vyše 304 mil. eur a v budúcom roku o vyše 1,2 mld. eur. Podstatnú časť sumy v oboch rokoch pritom tvoria opatrenia prijaté v druhom dôchodkovom pilieri. Okrem toho inštitút vyčíslil aj balík opatrení, ktoré sú ešte v legislatívnom procese. Ak by boli schválené, budúcoročný rozpočet by posilnili o takmer 490 mil. eur. Vyše 350 mil. eur z tejto sumy sa pritom očakáva zo zmien v daniach z príjmov.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

SITA

Súvisiace články

Najčítanejšie