Zatiahnuté, dažďové prehánky
19°
Bratislava
Galina
3.5.2024
Novela Zákonníka práce na obzore, avizuje Richter
Zdielať na

Novela Zákonníka práce na obzore, avizuje Richter

Nový minister práce Ján Richter (Smer-SD) má ambíciu do konca roka novelizovať zákonník práce, vyhlásil to v nedeľnej diskusnej relácii STV. Ostatná tzv. Mihálová novela z dielne jeho predchodcu Jozefa Mihála (SaS) podľa neho naklonila misky váh medzi zamestnávateľmi a zamestnancami v neprospech zamestnancov.

Nový šéf rezortu preto avizuje hľadanie rovnováhy. "Zákonník práce nemôže byť víťazstvo ani porážka niekoho, ale zákonník práce je ochranný kódex v prvom rade zamestnancov a chceme dosiahnuť, aby plnil túto úlohu," povedal Richter.

Tomanovú kopírovať nechce

Dodal, že nemajú ani záujem absolútne ísť do polohy obsahu zákonníka práce bývalej ministerky Viery Tomanovej. "Máme záujem jasne pomenovať, čo sa osvedčilo - to ponechať a hľadať východiská, ktoré budú vzájomnou dohodou aj zamestnávateľov, aj zamestnancov," dodal.

Za pravdu mu dáva aj Kaník

So snahou dosiahnuť rovnováhu vzťahov súhlasí aj poslanec a niekdajší minister práce Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS). "Ale treba si uvedomiť, že ani jeden zamestnanec neexistuje bez svojho zamestnávateľa. Keď nebudeme mať zamestnávateľov, nebudeme mať nových investorov, nové firmy, nebudeme mať prácu," povedal Kaník.

Ak by sa v zákonníku opäť objavili také zásahy, ktoré by zvýšili náklady na tvorbu pracovných miest, tak budeme podľa Kaníka v ďalšom roku konfrontovaní s nárastom nezamestnanosti. Trvalé pracovné miesta sa podľa neho nedajú kúpiť, treba pre ne pripraviť podmienky.

Problémy v regiónoch

Minister Richter upozornil, že v regiónoch s najhoršou zamestnanosťou čaká na jedno miesto 100, možno až 200 ľudí. Podľa neho existuje riziko, aby zamestnávateľ na základe tohto stavu doslova nevydieral svojho zamestnanca v prístupe k mnohým pracovným záležitostiam. Za potrebné preto považuje v súvislosti s novelou zákonníka prerokovať napríklad otázku pracovného času.

Čo s dohodármi?

Kaník upozornil, aby snahou splniť sľuby smerom k zamestnancom vláda nepoškodila ekonomiku Slovenska. Dáva návrh, aby vláda v zákonníku zmenila pravidlá zamestnávania na dohodu, ktorému sa podľa neho otvoril dvere dokorán ešte za Tomanovej éry. Dnes na dohodu pracuje 800 tisíc ľudí. "Tí nemajú žiadnu sociálnu ochranu, nemajú žiadne sociálne zabezpečenie," povedal Kaník.

Richter potvrdil, že o "dohodároch" sa budú baviť. Upozornil, že Tomanovej zákonník práce obsahoval všetky európske štandardy. Polemiku o tom, že bol zlý, nepripúšťa. "Áno dohody sú jedným z problémov, ktorým sa musíme venovať. Možno si treba aj postaviť otázku, prečo je tomu tak. No mnohí zamestnávatelia nútia svojich zamestnancov, aby prešli z tej formy klasického pracovno-právneho vzťahu do tej pozície živnostníka," povedal Richter. Tento proces podľa neho treba v maximálnej miere eliminovať. Pri vyjednávaní bude zamestnávanie na dohodu a využívanie agentúr pre zamestnávanie v mnohých firmách bude vážnou témou.

Zmeny vo výpovedi a odstupnom

Súbeh odstupného a výpovednej doby, by sa nemal dostať do bývalej polohy, ako to bolo v zákonníku v minulosti. Richter si vie predstaviť zadefinovanie podmienok, kedy by súbeh pripadal do úvahy. Išlo by najmä o roky odpracované vo firme. "Ale apriori pre každého - myslím si, že tá doba je za nami," povedal minister. Aj táto otázka však bude predmetom budúcich jednaní. Kaník by považoval za neférové a cynické voči občanom, keby sa vláda chcela "zahojiť" pri šetrení a hľadaní peňazí tým, že ich zoberie ľuďom. Podľa Kaníka pritom máme zlý sociálny systém - rozdávajú sa peniaze tým, ktorí žijú na sociálnych dávkach. "Platíme im za to, že deti rodia deti," škonštatoval poslanec. Podľa jeho slovo treba ísť do tohto systému, ktorý by podporil aj konsolidáciu verejných peňazí aj odstráni problémy.

Záujmy zamestnávateľov chce hájiť minister Malatinský, viac v reportáži.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy