Zatiahnuté
12°
Bratislava
Viola
18.5.2024
784. deň na Ukrajine: Ukrajina potvrdila, že zasiahla vojenské letisko na Kryme
Zdielať na

784. deň na Ukrajine: Ukrajina potvrdila, že zasiahla vojenské letisko na Kryme

Zdroj: TASR

KYJEV / Šéfovia štátov a vlád členských krajín EÚ sa vo štvrtok večer, v prvý deň mimoriadneho summitu EÚ v Bruseli, zhodli na potrebe poskytnúť Ukrajine systémy protivzdušnej obrany. Záchranári aj vo štvrtok odpratávali trosky z miesta smrtiaceho ruského útoku na ukrajinské mesto Černihiv, kde zahynulo najmenej 18 ľudí. Ruská armáda vo štvrtok útočila dronmi na kritickú infraštruktúru v západoukrajinskej Ivano-Frankivskej oblasti. Kremeľ vo štvrtok uviedol, že ďalší americký balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu nezmení situáciu na bojisku. Ukrajina vo štvrtok oznámila, že jej sily zasiahli ruské vojenské letisko na Krymskom polostrove, ktorý Moskva nezákonne anektovala v roku 2014.

​Lídri EÚ sa zhodli na poskytnutí systémov protivzdušnej obrany Ukrajine

V prijatých záveroch k Ukrajine sa uvádza, že EÚ by mala Ukrajine urgentne poskytnúť protivzdušnú obranu a urýchliť a zintenzívniť poskytovanie všetkej potrebnej vojenskej pomoci vrátane delostreleckých nábojov a rakiet. Zároveň ostro odsúdili pokračujúce raketové útoky Ruska na civilné a infraštruktúrne ciele a na energetický sektor na Ukrajine. Členské štáty sa zhodli, že zvýšia materiálnu pomoc, najmä v podobe generátorov na výroby elektriny.

V neposlednom rade premiéri a prezidenti privítali aj pokrok pri realizácii návrhu, aby výnosy zo zmrazených ruských aktív v Európe boli použité v prospech Ukrajiny. Nemecko dlhodobo vyvíja na EÚ tlak, aby vyslala pozitívny signál Turecku. "EÚ má strategický záujem na stabilnom a bezpečnom prostredí vo východnom Stredomorí a na rozvoji kooperatívneho a vzájomne výhodného vzťahu s Tureckom," tvrdia lídri EÚ v prijatých záveroch. 

Ukrajina: Ruská raketová paľba na mesto Černihiv si vyžiadala už 18 mŕtvych

Tento útok spustil nové žiadosti Ukrajincov, aby západní spojenci pomohli pri posilnení nedostatočného počtu systémov protivzdušnej obrany. Na severoukrajinské mesto dopadli v stredu tri ruské rakety. Oficiálny počet mŕtvych stúpol vo štvrtok ráno na 18 a ďalších 77 ľudí vrátane štyroch detí bolo zranených, uviedlo ukrajinské ministerstvo pohotovostných služieb.

Prezident Volodymyr Zelenskyj následne, ako už predtým mnohokrát, apeloval na ďalšiu pomoc západných krajín. Americká Snemovňa reprezentantov konečne ohlásila hlasovanie o masívnom balíku vojenskej pomoci, ktorá zahŕňa aj približne 61 miliárd dolárov dlho odkladanej pomoci Kyjevu. Tento krok prezident Joe Biden privítal.

Starosta Olexandr Lomako uviedol, že pri útoku bolo poškodených vyše desať budov. Podľa ďalších predstaviteľov boli poškodené aj desiatky vozidiel a zdravotnícke a vzdelávacie zariadenia. Medzi mŕtvymi bola tiež 25-ročná policajtka na zdravotnej dovolenke, keď utrpela niekoľko zranení spôsobených šrapnelmi, oznámilo ministerstvo vnútra.

Ukrajina: Rusko útočilo na kritickú infraštruktúru v Ivano-Frankivskej oblasti

Ukrajinská protivzdušná obrana zostrelila všetky drony, ktoré útočili na Ivano-Frankivskú oblasť, napísala Oniščuková na platforme Telegram.
Zranenia neboli hlásené, no úlomky bezpilotných lietadiel podľa gubernátorky spôsobili požiare. Záchranné tímy pokračujú v práci. Detaily o škodách bezprostredne neboli k dispozícii. Ukrajinské vzdušné sily vo štvrtok informovali, že v noci na štvrtok zneškodnili všetkých 13 dronov, ktorými ruské sily útočili na sedem ukrajinských regiónov.

Kremeľ: Ďalšia americká pomoc pre Ukrajinu neovplyvní situáciu na bojisku

Významný balík pomoci pre Ukrajinu blokovali niekoľko mesiacov republikáni v Snemovni reprezentantov USA aj napriek viacerým žiadostiam Kyjeva. V stredu však napokon predstavili návrhy zákonov, ktoré predpokladajú pomoc v hodnote 60,8 miliardy dolárov pre Ukrajinu, 26,4 miliardy dolárov pre Izrael a 8,1 miliardy pre spojencov USA v indicko-tichomorskom regióne vrátane Taiwanu.

"V žiadnom prípade to neovplyvní vývoj situácie na fronte," povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. "Všetci odborníci teraz tvrdia, že situácia na fronte je pre ukrajinskú stranu veľmi nepriaznivá. Preto americká pomoc nebude môcť nič zmeniť," dodal. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že niekoľkomesačné meškanie dôležitej vojenskej pomoci od USA stálo Ukrajinu životy a územie.

Ukrajina potvrdila, že zasiahla vojenské letisko na Kryme pri meste Džankoj

Útvar ukrajinskej vojenskej tajnej služby uviedol, že ozbrojené sily v stredu podnikli "úspešnú" operáciu na leteckej základni pri meste Džankoj na severe Krymu a okrem ďalších cieľov poškodili radary a systémy protivzdušnej obrany. Ukrajina útočila v stredu dronmi a raketami na viacero miest v Rusku aj na Krymskom polostrove.

Jedným z cieľov bezpilotných lietadiel bola aj letecká továreň v meste Kazaň na západe Ruska. Podľa ukrajinských médií bolo zároveň zabitých či zranených aj niekoľko ruských vojakov.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy