NAŽIVO: Posádka ISS privítala Boba a Douga z vesmírnej ľode Crew Dragon

NAŽIVO: Posádka ISS privítala Boba a Douga z vesmírnej ľode Crew Dragon

Archívna reportáž
embed kód
CAPE CANAVERAL: Spoločnosť SpaceX dnes na druhý pokus úspešne vyslala do vesmíru vesmírnu loď Crew Dragon s ľudskou posádkou. Prvý pokus museli v stredu zrušiť pre nevyhovujúce počasie a riziko bleskov. Crew Dragon odštartovala presne podľa plánu, o 15:22 miestneho času (21:22 stredoeurópskeho letného času). Predpoveď počasia nebola príliš priaznivá a podmienky pre štart boli dlho opäť neisté.

O 12:02 miestneho času sa k posádke ISS, ktorú v tejto chvíli tvoria Američan Christopher Cassidy, a Rusi Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner sa dnes pripojili prvýkrát po deviatich rokoch Bob a Doug.

Vesmírna loď Crew Dragon spoločnosti SpaceX s dvojicou astronautov amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa úspešne pripojila k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Astronauti boli pripravení v prípade problémov prevziať kontrolu, no proces sa podaril automaticky.

Pripojenie potvrdili o 16:16 stredoeurópskeho letného času, keď boli Crew Dragon a ISS nad hranicou medzi severnou Čínou a Mongolskom.

K posádke ISS, ktorú v tejto chvíli tvoria Američan Christopher Cassidy, a Rusi Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner sa dnes pripojili prvýkrát po deviatich rokoch Bob a Doug.

Posádku kapsuly Crew Dragon tvoria skúsení astronauti Bob Behnken a Doug Hurley. Tí nielenže skúšajú nový systém prepravy na ISS, ale tiež nový model fungovania vesmírnych letov NASA. Agentúra už totiž nebude vlastniť dopravné prostriedky, ktoré používa, ale bude si ich len prenajímať v rámci zmluvy so SpaceX. Trh by mali neskôr rozšíriť aj ďalšie spoločnosti.

Mala by sa tak ukončiť závislosť NASA od ruskej prepravy na ISS, ktorú využívali od spomínaného ukončenia programu raketoplánov v roku 2011.

Crew Dragon s Hurleym a Behnkenom na palube vyštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride v sobotu o 15:22 miestneho času (21:22 stredoeurópskeho letného času). Do vesmíru ju vyniesla nosná raketa Falcon 9, ktorej prvý stupeň sa neskôr úspešne vrátil na Zem a pristál na plošine v mori. K ISS by sa mala vesmírna loď automaticky pripojiť dnes o 16:30 stredoeurópskeho letného času.

Misia Demo-2 je pre NASA i SpaceX obzvlášť dôležitá. Pre spoločnosť Elona Muska je to prvá vesmírna misia s ľudskou posádkou, NASA zase vyslala svojich astronautov do vesmíru po prvý raz od roku 2011 z americkej pôdy. Zároveň je to vôbec prvý komerčný let, ktorý privezie ľudí na ISS.

Astronauti sa budú podieľať na výskume, plniť ďalšie pokyny a vykonávať aj testy na Crew Dragon. Kapsula môže zostať na orbite 110 dní, no dĺžka misie zatiaľ nie je určená. Po skončení misie sa kapsula s astronautmi na palube autonómne odpojí od ISS a vráti sa na Zem. Pristáť by mala podľa plánov v Atlantickom oceáne pri pobreží Floridy.

Takto sa všetkým prihovorili astronauti Bob a Doug.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:30 Súdna sieň
10:20 Súdna sieň
11:05 Aféry II.
10:05 Najlepšie svetové videá V.
11:20 Áno, šéfe USA II.
12:20 NOVÁ ZÁHRADA
09:45 Prvé oddelenie
10:30 Nákupné maniačky
11:55 UHÁDNI MÔJ VEK
10:00 Rev a motoroví miláčikovia I.
10:25 Požiarnik Sam VIII.
10:35 Okido I.
09:55 Vášeň mezi řádky
11:55 Divergence
14:25 Pompeje