Do Chorvátska bez zbytočných radov na hraniciach a s eurami? Možno už čoskoro

Do Chorvátska bez zbytočných radov na hraniciach a s eurami? Možno už čoskoro

ŠTRASBURG / Dostaneme sa už o rok do Chorvátska bez hraničných kontrol? Bolo by bolo super a možno aj bude. Európska komisia totiž odporučila prijať Chorvátov do schengenského priestoru. Chorvátsko v tomto snažení podporuje aj Slovensko a ďalšie krajiny. Proti tomu však naopak môžu byť viacerí starí členovia, ktorí len minulý týždeň zablokovali Albánsko a Severné macedónsko v prístupových rokovaniach. S eurokomisárom Šefčovičom a našimi europoslancami sa v Štrasburgu o tom rozprával kolega Richard Juriš.

Čakanie na more a slniečko môžu znepríjemniť a predĺžiť rady na hraničných priechodoch, keďže Chorvátsko je síce v Európskej únii, ale nie je v Schengene. O vstup do bezpasovej zóny Záhreb požiadal v roku 2015. Komisia mu teraz vyhovela a odporučila členským štátom, aby krajinu prijali. 

Záhreb urobil kus práce aj vrámci svojich dlhých hraníc s krajinami mimo únie. "Európska komisia je presvedčená, že Chorváti dokážu zvládnuť stráženie vonkajšej hranice," vyhlásil podpredseda EK Maroš Šefčovič. 

Chorváti by radi vstúpili aj do eurozóny. Majú v tom, narozdiel od takých Maďarov, Poliakov či Čechov, jasno. "Sme krajina zameraná na turizmus, pre nás je veľmi dôležité odstrániť tieto bariéry na hraniciach a pre obyvateľov a biznis je zase dôležité byť súčasťou schengenského priestoru," myslí si chorvátsky poslanec za liberálov Valter Flego. 

"Nevidím ja absolútne žiadne prekážky toho, prečo by Chorvátsko, narozdiel od niektorých iných krajín, nemalo patriť do Schengenu," poznamenala europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová zo skupiny Európski konzervatívci a reformisti. 

Nečakajú jediní 

Naproti tomu krajiny ako Rumunsko či Bulharsko čakajú na Schengen už od roku 2011. Osem rokov obe krajiny čakajú na zelenú a minulý týždeň v Bruseli odmietli prístupové rokovania so Severným Macedónskom a Albánskom Francúzi, Holanďania a Dáni. "Mám obavy, či sa táto nálada nepresunie aj do diskusie o rozširovaní Schengenu," obáva sa Šefčovič. 

Záhreb je však v inej situácii ako Bukurešť a Sofia. "V Rumunsku a Bulharsku už sú dlho v takom tom očistci, keď sa čaká na ich vstup do Schengenu, ale musia splniť podmienky, ktoré sa týkajú najmä teda korupcie právneho štátu," tvrdí europoslanec Michal Šimečka z frakcie Renew Europe Group. 
simecka

Podľa najoptimistickejších odhadov by sme sa tak bez zbytočných radov na hraniciach dostali ku slovenskému moru pomerne rýchlo. "Nevidím dôvod na to, aby to nebolo už najbližšie leto," potvrdila europoslankyňa Monika Beňová z frakcie Aliancia socialistov a demokratov. 

Podľa Tuska vníma stredná Európa EÚ ako dojnú kravu. Prijmite za seba zodpovednosť, uviedol: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 PROSTŘENO
05:05 INKOGNITO
05:25 Prvé oddelenie
05:45 Kixšou
05:10 Dovidenia, stará mama! II.
05:45 Dovidenia, stará mama! II.
06:30 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
06:15 I pro lásku se zabíjí
08:25 On je fakt boží!
10:15 Hostitel