Zatiahnuté, zmiešané prehánky
Bratislava
Izabela
9.12.2022
Desať sudcov žiada rezignáciu podpredsedníčky najvyššieho súdu Urbancovej. Sudkyňa to odmieta
Zdielať na

Desať sudcov žiada rezignáciu podpredsedníčky najvyššieho súdu Urbancovej. Sudkyňa to odmieta

BRATISLAVA / Prepisy správ, ktoré polícia získala z Kočnerovho mobilu z aplikácie Threema, už majú dosah na sudcov, ktorých mená sa v nich nachádzajú. Minister spravodlivosti žiada pre bývalú štátnu tajomníčku Jankovskú prísny postih a už o pár dní súdna rada rozhodne o ďalších zásadných krokoch. Sudcov, ktorí si podľa všetkého s Kočnerom cez mobilnú aplikáciu písali a konali v jeho prospech, je viac.

Keď sa vyšetrovatelia dostali k prepisom Kočnerových sms z jeho mobilu, tisícky správ im začali odkrývať doposiaľ nepredstaviteľný vplyv Kočnera na prokuratúre aj na bratislavských súdoch. Podozrenia jeho silnej väzby na štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti Moniku Jankovskú a ďalšie silné postavy slovenskej justície. Minister Gál už žiada aktuálnu funkciu sudkyne Jankovskej. Nie pre Kočnerovu threemu, ale pre jej údajnú nepravdu v súvislosti s vlaňajšou dovolenkou v chorvátskej vile advokáta Bžána. 

Desať sudcov chce, aby odišla aj podpredsedníčka Najvyššieho súdu SR

Podpredsedníčka Najvyššieho súdu SR Jarmila Urbancová by sa bezodkladne mala vzdať funkcie. Vyzývajú ju k tomu desiati sudcovia v reakcii na časť zverejnenej komunikácie Mariana Kočnera, ktorý čelí obžalobe z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka.

Z komunikácie podľa signatárov výzvy „vyplynuli závažné podozrenia zo zneužívania funkcie podpredsedníčky Najvyššieho súdu Slovenskej republiky a sudkyne v rozhodovacej činnosti“. Podľa Denníka N sudca Vladimír Sklenka vo februári 2018 písal Marianovi Kočnerovi, že Urbancová hľadá podporu v súdnej rade na zvolenie do funkcie podpredsedníčky najvyššieho súdu. Potrebovala desať hlasov. So Sklenkom mal Kočner riešiť to, ako by mohli ovplyvniť členov súdnej rady.

Sudkyňa pre TV JOJ reagovala, že na odstúpenie nevidí dôvod. "S plnou zodpovednosťou môžem prehlásiť, že som nemala nikdy žiaden kontakt, elektronický ani osobný, s kriminálne závadovými osobami ani s osobami z tzv. mafiánskych zoznamov. V prípade bývalého asistenta Najvyššieho súdu Vladimíra Sklenku som vychádzala z informácií, že ide o dlhoročného vzorného policajta s previerkou NBÚ, ktorý napriek krátkej praxi sudcu dostal dôveru od bývalej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej viesť jeden z najdôležitejších súdov na Slovensku. Nemala som vedomosť a nemohla som ani predpokladať, že ide o osobu, ktorá udržiava kontakty a známosti so závadovými osobami. Ľudsky sa cítim zneužitá, podvedená a oklamaná," uvádza v stanovisku Urbancová a dodáva: "Absolútne vylučujem, že by som kedykoľvek zneužila funkciu podpredsedníčky Najvyššieho súdu a sudkyne v rozhodovacej činnosti. Na odstúpenie z funkcie podpredsedníčky nemám žiaden dôvod. To, že som spomínaná v komunikácii tretích osôb za dôvod na odstúpenie nepovažujem".

Pod výzvou sú podpísaní sudcovia Juraj Kliment, Elena Berthotyová, Dušan Čimo, Peter Szabo, Miroslav Gavalec, Igor Belko, Rudolf Čirč, Pavol Farkaš, Peter Paluda a Marián Trenčan. "Podpísaní sudcovia Najvyššieho súdu SR považujú za neakceptovateľné, aby pri takýchto podozreniach na čele NS SR stála osoba, ktorej spôsobilosť na výkon funkcie podpredsedníčky bola zverejnením týchto podozrení vážne spochybnená,“ uvádza sa vo vyhlásení. Keďže post predsedu najvyššieho súdu nie je momentálne obsadený, jeho vedením je poverená práve Urbancová.

Odstupuje aj predsedníčka súdnej rady

Z päťčlennej súdnej rady odstupuje predsedníčka súdnej rady aj predsedníčka samotnej komisie. Obe mali byť na zabíjačke, na ktorej bol aj Marian Kočner. "V momente ako sa objavil na spoločenskej udalosti, a ktorej nemal čo robiť, som sa zdvihla a odišla, práve preto, že tam bol on," povedala Kosová. 

Pozrite si rozhovor TV JOJ s Marcelou Kosovou. 

Obe sudkyne sa od Kočnera dištancujú. "Ja osobu Mariana Kočnera nepoznám, nemám s ním žiadnu interakciu. Treba sa tam pozrieť ako sa voči mne vyjadruje," tvrdí Praženková.

Pozrite si rozhovor TV JOJ s Lenkou Praženkovou.

Súvisiace články

Najčítanejšie