Únia poskytla Británii odklad na brexit do 31. októbra

Únia poskytla Británii odklad na brexit do 31. októbra

BRUSEL / Po tejto noci je opäť v otázke brexitu každá možnosť otvorená. Zástupcovia 27 členských krajín povolili Veľkej Británii odklad. Pôvodne mali Briti z únie vystúpiť už zajtra a bez dohody, momentálne majú k dispozícii ďalších 6 mesiacov. Únia dopriala svojmu ešte stále členovi flexibilný odklad až do 31. októbra.

O odklade rozhodli jednomyseľne lídri všetkých členských krajín Európskej únie okrem Veľkej Británie na summite v Bruseli, ktorý sa natiahol až do druhej hodiny po polnoci. Rozhodnutie únie oznámil po skončení summitu na tlačovej konferencii predseda Európskej rady Donald Tusk.

"Do tohto termínu bude smerovanie procesu úplne v rukách Veľkej Británie. Bude mať možnosť schváliť dohodu o brexite - v tomto prípade bude predĺženie ukončené. Do konca tohto obdobia môžu aj deaktivovať Článok 50 a brexit úplne zrušiť," uviedol Tusk. "Toto predĺženie je o niečo kratšie, ako som čakal, no stále je dosť dlhé na to, aby sa našlo najlepšie možné riešenie," dodal bývalý poľský premiér.

​Súčasťou schváleného plánu je aj to, že do 30. júna európske krajiny zhodnotia, ako Británia pokračuje v prípravách brexitu, a tiež to, či je aktuálne stanovený konečný termín reálne stihnúť.

Odloženie termínu, dokedy má Británia opustiť EÚ, je kompromisom medzi ročným odkladom, ktorý na summite presadzovala väčšina krajín EÚ, a odkladom do 30. júna, o ktorý požiadala Theresa May a na ktorom spočiatku trvalo

aj Francúzsko.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron pôvodne na summite vyhlásil, že je proti akémukoľvek dlhšiemu odkladu ako do 30. júna. Predtým všetko nasvedčovalo tomu, že európske krajiny schvália až ročný odklad brexitu. S týmto nápadom ako prvý prišiel Tusk, ktorý zároveň navrhoval, aby Londýn mohol v rámci tohto intervalu vystúpiť z únie aj skôr, ak by chcel a bol by na to už pripravený.

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:30 DIVOKÉ KONE
06:45 DIVOKÉ KONE
08:30 Rýchla rota Chipa a Dala
05:00 Prvé oddelenie
05:25 Panelák
06:15 TIPOS INFO
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Jahôdka a jej kamaráti II.
06:00 Marvin, stepujúci koník II.
05:10 Bod zlomu
07:15 Holka k sežrání
08:55 Tah pěšcem