Premiérka Nového Zélandu odmieta vysloviť meno strelca mešít

Premiérka Nového Zélandu odmieta vysloviť meno strelca mešít

WELLINGTON / Predsedkyňa vlády Nového Zélandu hovorí, že útočníkovi nedovolí šíriť rasizmus a urobí všetko preto, aby sa vyhol sláve. Preto vyhlásila, že jeho meno vyslovovať nebude.

Jacinda Ardern zopakovala tvrdenia aj novinárom: "Iste mal niekoľko motívov na spáchanie tohto ohavného teroristického útoku. Získanie slávy bol jedným z nich a to je niečo, čo mu môžeme odoprieť." Podľa portálu iDnes.cz premiérka povedala, že jeho meno vyslovovať rozhodne nebude a zároveň vyzvala aj ostatných, aby mu tú radosť neurobili. "Áno, človek, ktorý tieto činy spáchal, nebol odtiaľto, nevyrástol tu, nenašiel tu svoju ideológiu. To ale neznamená, že sa u nás podobné názory neobjavujú." 

Na otázku, či sa súd uskutoční za zatvorenými dverami, Ardern odpovedala, že to nezávisí od nej. Útočník, ktorý je obvinený z vraždy päťdesiatich ľudí v dvoch mešitách na Novom Zélande, sa rozhodol obhajovať sám. O jeho túžbe po pozornosti svedčí aj fakt, že zverejnil 74-stranový manifest, v ktorom moslimov a imigrantov označil slovom "votrelci" a seba vyhlásil za rasistu. Brenton Tarrant, 28-ročný Austrálčan, útok nahrával a naživo vysielal na internete. 

Zemetrasenie na Novom Zélande poškodilo desiatky domov a pripravilo o život niekoľko ľudí: 

Zdroj: noviny.sk/ČTK/idnes.cz

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:30 DIVOKÉ KONE
06:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:20 Rýchla rota Chipa a Dala
05:25 Panelák
05:55 TIPOS INFO
06:00 Profesionáli
05:35 Jahôdka a jej kamaráti I.
06:00 Marvin, stepujúci koník I.
06:15 Timothy ide do školy
05:40 12 darů do života
07:45 Za hranici
09:40 O(d)puštění