Austrálčana, ktorý sa prihlásil k útoku v mešitách, inšpiroval Breivik

Austrálčana, ktorý sa prihlásil k útoku v mešitách, inšpiroval Breivik

CHRISTCHURCH / Streľba v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch si vyžiadala viacero mŕtvych. Podľa aktuálnyhch informácií o život prišlo až 49 ľudí. Polícia vzala do väzby štyroch ľudí vrátane jednej ženy.

Policajný komisár novozélandskej polície Mike Bush uviedol, že po streľbe v mešitách policajti zneškodnili niekoľko improvizovaných výbušných zariadení, ktoré našli v autách.

Počet obetí streľby v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch vzrástol na 49 obetí. Oznámil to policajný komisár Mike Bush. Ďalších 48 ľudí utrpelo zranenia. Jedného zo štyroch zadržaných obvinili z vraždy. 

V mešite Al Noor zahynulo podľa policajného komisára Busha 41 ľudí a v mešite Linwood prišlo o život sedem osôb. Ďalší človek podľahol svojim zraneniam v nemocnici, dodal komisár Bush.

Polícia v súvislosti s útokom zadržala troch mužov a jednu ženu. Jedného z mužov vo veku medzi 20 a 30 rokov už obvinili z vraždy a mal by v sobotu postaviť pred súd v meste Christchurch. Po ďalších podozrivých polícia nepátra. New Zealand Herald píše, že jeden zo strelcov napísal manifest, v ktorom hovorí o svojich úmysloch a svoje konanie označuje za teroristický útok. Hlási sa v ňom tiež ku krajne pravicovej ideológii a protiimigračným postojom.

Samotný útočník nahrával video zo streľby

Zábery z útoku svedčia o tom, že si strelec útok nahrával. Austrálčana, podľa miestnych médií inšpiroval k útoku ultrapravicový atentátnik Breivik. Zároveň obdivoval aj balkánskych nacionalistov. Polícia vyzvala verejnosť, aby tento mimoriadne znepokojivý materiál nezdieľala na internete. Video z útoku v jednej z mešít v novozélandskom meste Christchurch, ktoré útočník vysielal v priamom prenose na internete, bolo stiahnuté aj zo sociálnych sietí. Facebook a Instagram tiež zrušili účet domnelého atentátnika. Na niektorých platformách je ale záznam stále prístupný. Video natočené z perspektívy útočníka sa krátko po streľbe rýchlo šírilo na sieťach Facebook, Reddit, Twitter i YouTube. Podľa médií zachytáva, ako muž ide autom do mešity, prichádza k nej a potom strašné scény streľby na veriacich. Hovorca firiem Twitter a Facebook vyjadrili sústrasť obetiam a uviedli, že firmy budú spolupracovať s úradmi. "Šokujúce, násilný a brutálny obsah nemá na našich platformách čo robiť a je odstránený, akonáhle sa o ňom dozvieme," povedal hovorca Googlu.

Úrady odporučili uzavrieť mešity v krajine až do odvolania. Všetky školy v Christchurch sú uzavreté, informuje spravodajský portál BBC.
Novozélandská premiérka Jacinda Ardern v príhovore k národu uviedla, že podrobnosti o udalosti sú zatiaľ nejasné, ale už teraz môže povedať, že "toto bude jeden z najtemnejších dní Nového Zélandu". Streľbu nazvala "extrémnym a bezprecedentným násilím".

Slovenský zastupiteľský úrad neeviduje medzi obeťami Slovákov. Miroslav Lajčák je útokom zdesený

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák je šokovaný a zdesený teroristickým činom v novozélandskom meste Christchurch. "Naše myšlienky sú s rodinami obetí. Prajeme skoré uzdravenie zraneným a silu všetkým ľudom Nového Zélandu v týchto ťažkých časoch," kondoloval pozostalým na sociálnej sieti Twitter šéf slovenskej diplomacie. Ministerstvo zároveň informovalo, že slovenský zastupiteľský úrad v Austrálii nekontaktovali žiadni občania SR. Slovákom, ktorí cestujú do tejto oblasti, taktiež odporučilo, aby sa riadili inštrukciami tamojších úradov a v prípade núdze kontaktovali Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Canberre +61 487201047.

Najhoršie teroristické útoky v západnom svete za posledných desať rokov

130 - 13. novembra 2015 (Francúzsko) - Pri šiestich teroristických útokoch v Paríži zomrelo 129 ľudí, jeden človek neskôr v nemocnici, zahynulo aj sedem atentátnikov. Teroristi strieľali z útočných pušiek v klube Bataclan a na niekoľkých miestach v centre Paríža, k útoku sa prihlásil takzvaný Islamský štát (IS).

103 - 10. októbra 2015 (Turecko) - Pri dvoch samovražedných atentátoch zomrelo v Ankare 103 ľudí, útoky sa stali pred začiatkom mierového pochodu na protest proti násilným stretom medzi tureckou armádou a kurdskými separatistami. Podľa tureckej prokuratúry stála za útokmi miestnej bunka samozvaného Islamského štátu.

86 - 14. júla 2016 (Francúzsko) - Pri večernom útoku v meste Nice, kde do davu ľudí oslavujúcich štátny sviatok nabehlo nákladné auto, zahynulo 84 ľudí, ďalší dvaja ľudia zomreli v nemocnici. Útočníkom bol 31-ročný Francúz tuniského pôvodu, polícia ho zastrelila.

77 - 22. júla 2011 (Nórsko) - Nor Anders Behring Breivik spáchal pomocou výbušnín v automobile útok na vládne budovy v centre Osla (osem mŕtvych) a o necelé dve hodiny neskôr na ostrove Utöya u Osla postrieľal 69 ľudí. Celkom zahynulo 77 osôb. V roku 2012 bol odsúdený na 21 rokom väzenia, čo je najvyššia jednorazový trest, aký je v Nórsku možné uložiť. Možno ho ale opakovane predlžovať de facto až na doživotie.

54 - 20. augusta 2016 (Turecko) - Bombový útok na kurdskú svadbu v južnom Turecku pripravil o život 54 ľudí, podľa tureckých úradov stála za útokom organizácie Islamský štát.

52 - 11. mája 2013 (Turecko) - Pri dvoch bombových explóziách v tureckom meste Reyhanli pri hraniciach so Sýriou zahynulo 52 ľudí. Podozrenie padlo na krajne ľavicovú skupinu Acilciler, ktorá je v Turecku zakázaná ako teroristická.

49 - 12. júna 2016 (USA) - Streľba v gay klube v Orlande na Floride si vyžiadala 50 mŕtvych vrátane útočníka a 53 zranených. FBI útočníka identifikovala ako dvadsaťdeväťročného amerického občana Omara Mateena, ktorý sa narodil v USA, jeho rodičia sú z Afganistanu.

49 - 15. marca 2019 (Nový Zéland) - Pri streľbe v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch zomrelo najmenej 49 ľudí. Miestnej polície v súvislosti s útokmi zadržala troch mužov a jednu ženu, jeden zo zadržaných je Austrálčan.

45 - 28. júna 2016 (Turecko) - Útok troch samovražedných atentátnikov na Atatürkovo letisku si vyžiadal 45 mŕtvych. Podľa tureckých úradov stál zo atentátom takzvaný Islamský štát.

45 - 10. decembra 2016 (Turecko) - Pri dvoch explóziách u futbalového štadióna istanbulského klubu Besiktas zahynulo 45 ľudí, k útoku sa prihlásila radikálna kurdská skupina Sokoli oslobodenia Kurdistanu (TAK).

40 - 29. marca 2010 (Rusko) - Samovražedné atentátničky odpálili trhaviny v moskovskom metre, zomrelo 40 ľudí.

37 - 24. januára 2011 (Rusko) - Samovražedný útočník odpálil nálož na moskovskom letisku Domodedovo, zahynulo 37 osôb.

37 - 13. marca 2016 (Turecko) - V Ankare neďaleko sídiel ministerstva spravodlivosti a vnútra explodoval automobil naložený výbušninami, zomrelo 37 ľudí.

32 - 22. marca 2016 (Belgicko) - Pri dvoch samovražedných útokoch v Bruseli zomrelo 32 ľudí: 16 po výbuchu na letisku Zaventem a 16 pri explózii v metre. K atentátom sa prihlásil samozvaný Islamský štát.

Zdroj: noviny.sk/SITA/čtk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:00 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:10 Noviny TV JOJ
05:15 NA CHALUPE
06:00 NOVÉ BÝVANIE
07:15 Súdna sieň
05:00 NOVÉ BÝVANIE
05:45 S PRAVDOU VON
06:45 GURMÁNI ULICE
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
06:00 Je prostě báječná
07:40 Asterix: Sídliště bohů
09:15 Půlnoční láska