Európsky parlament bude monitorovať korupciu a slobodu tlače

Európsky parlament bude monitorovať korupciu a slobodu tlače

Archívne video
embed kód
BRUSEL / Výbor Európskeho parlamentu (EP) pre občianske slobody (LIBE) zriadil Monitorovaciu skupinu pre právny štát (ROLMG), ktorá v utorok pod vedením poslankyne Sophie in ‘t Veld odštartovala svoju činnosť. Zameria sa aj na vyšetrovanie Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Monitorovacia skupina nadviaže na dve delegácie, ktoré Európsky parlament vyslal po vražde novinárky a blogerky Daphne Caruany Galizie v decembri 2017 na Maltu a po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej v marci 2018 na Slovensko. Podkladom pre ich prácu budú aj dve uznesenia Európskeho parlamentu so závermi a odporúčaniami vo vzťahu k Malte a Slovensku.

Posvietia si aj na vyšetrovanie

Európsky parlament znepokojuje nedostatočný pokrok vo vyšetrovaní vrážd v oboch krajinách, ale aj opakujúce sa tvrdenia o obťažovaní a zastrašovaní novinárov či množiace sa obvinenia z korupcie a podvodov. Cieľom novej monitorovacej skupiny je poskytnúť plnú podporu snahám o dosiahnutie spravodlivosti a zaistenie dodržiavania princípov právneho štátu.

Potreba chrániť novinárov

"Vidím v tejto iniciatíve aj určite spojenie s pripravovaným novým rozpočtom Európskej únie, kde vlastne únia kladie väčší dôraz na demokraciu a dodržiavanie pravidiel právneho štátu," myslí si Katarína Cséfalvayová, predsedníčka zahraničného výboru. O potrebe ochrániť novinárov sa hovorí čoraz častejšie. Teraz je na ťahu Európska komisia, aby predložila návrh riešenie. Je ich niekoľko. "Aby sme útoky na novinárov posudzovali prísnejšie ako všeobecne, napríklad ako útoky na verejných činiteľov," vraví Ivan Štefanec, člen Európskeho parlamentu. 

Monitorovacia skupina

Mandát monitorovacej skupiny, ktorý jej vyprší 31. decembra, umožňuje zorganizovať vypočutia a formálne stretnutia, ale aj vyslať poslancov na prieskumné pracovné cesty. Skupina by mala o svojej činnosti priebežne informovať celý Európsky parlament. Na konci svojho pôsobenia predloží plénu návrh uznesenia.

Členmi monitorovacej skupiny budú okrem jej predsedníčky Sophie in ‘t Veld (ALDE, NL) aj Roberta Metsola (EPP, MT), Josef Weidenholzer (S&D, AT), Judith Sargentini (Zelení/EFA, NL), Laura Ferrara (EFDD, IT) a Auke Zijlstra (ENF, NL). Skupiny ECR a GUE/NGL zatiaľ svojich členov nenominovali.

Funkčná demokracia 

Jednoducho povedané - ak budeme chcieť od Bruselu peniaze, budeme si musieť dať pozor na to či je demokracia u nás stále funkčná, ale aj na to, aby sa peniaze z eurofondov a dotácií nestrácali v čiernych dierach. A naše úrady zrejme budú musieť vysvetliť aj okolnosti, za ktorých vzali mobil českej investigatívnej novinárke Pavle Holcovej.

​Medzitým polícia u nás predvolala na výsluch podnikateľa Mariána Kočnera, ktorý údajne zastrašoval novinára denníka SME. Vraj sa ho pýtal na jeho rodinu aj zdravie. Do konfrontácie sa dostal s novinármi aj po príchode na policajné prezídium. "Pokakáte sa ako váš kolega. Klamete, vymýšľate si," reagoval na otázky ohľadom novinára Adama Valčeka.

Zdroj: noviny.sk/SITA

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:40 Súdna sieň
05:15 Panelák
06:00 Súdna sieň
06:45 Súdna sieň
05:10 TOP STAR
05:25 Panelák
06:10 Profesionáli III.
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Sam a Max
06:00 Marvin, stepujúci koník II.
05:25 Angelika
07:25 Růžový a černý
09:20 Slunce, seno, erotika