Let MH17 zostrelili Rusi, vyhlásili medzinárodní vyšetrovatelia

Let MH17 zostrelili Rusi, vyhlásili medzinárodní vyšetrovatelia

Archívna reportáž
embed kód
AMSTERDAM / Raketový systém, ktorý bol použitý pri zostrelení civilného lietadla nad Ukrajinou v lete roku 2014, bol súčasťou ruských ozbrojených síl.

Uviedol to vo štvrtok medzinárodný tím vyšetrovateľov v predbežných záveroch vyšetrovania pádu malajského lietadla Boeing 777, v ktorého troskách zahynulo 298 ľudí. Vyšetrovatelia dospeli k záveru, že odpaľovacie zariadenie bolo súčasťou 53. protivzdušnej brigády ruských ozbrojených síl, uviedla agentúra Reuters.

​Rusko popiera, že by sa akýmkoľvek spôsobom podieľalo na zničení lietadla spoločnosti Malaysia Airlines. Vyšetrovatelia vyzvali verejnosť, aby im poskytla detailné informácie o obsluhe odpaľovacieho zariadenia.

Experti vyšetrujúci okolnosti pádu lietadla nad východom Ukrajiny vychádzali z analýzy videí, ktoré mali k dispozícii. Podľa šéfa kriminálnej služby holandskej polície Wilberta Paulissena má 53. brigáda stálu základňu v Kursku, ktoré leží na západe Ruska asi 120 kilometrov od ukrajinských hraníc.

"Všetky vozidlá v konvoji prevážajúcom raketu boli súčasťou ruských ozbrojených síl," povedal Paulissen.

Prokurátor Fred Westerbeke na tlačovej konferencii prehlásil, že lietadlo na linke MH17 bolo zostrelené raketou ruského protivzdušného systému Buk, odpálenou z priestoru pri obci Pervomajskyj, ktorá je pod kontrolou proruských separatistov.

Mená osôb zodpovedných za útok neoznámili. Vyšetrovatelia v tejto súvislosti vyzvali verejnosť, aby im poskytla všetky možné informácie o obsluhe odpaľovacieho zariadenia. Novinárom povedali, že počet "záujmových osôb" sa znížil z pôvodných sto na niekoľko desiatok.

O podozrení na ruský útok sa hovorilo od samého začiatku po tragickom zostrelení lietadla MH17:​

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

22:45 Skryté čísla
01:40 INKOGNITO
03:40 Rodinné záležitosti
22:35 Rallye smrti 2050
00:35 Hviezdna brána III.
01:35 Súboj kúzelníkov I.
23:00 TIPOS INFO
23:05 Tajomstvá a lži I.
00:00 Spackané plastické operácie: Po zákroku II.
22:50 Volám sa Caillou V.
23:15 Fix a Foxi
23:40 Albert spoznáva svet
21:55 Barva pleti
23:55 Alibi na klíč
01:25 Zabít pro pana Perkinse!