Malé koníky môžu letieť v lietadle, hmyz či ježkovia nie

Malé koníky môžu letieť v lietadle, hmyz či ježkovia nie

Archívna reportáž
embed kód
WASHINGTON / Letecká spoločnosť American Airlines mení pravidlá pre prepravu takzvaných emocionálnych podporných zvierat - hmyz, ježkovia či kozy už nesmú na palubu. Žiadosť na povolenie prítomnosti zvieraťa treba podať 48 hodín pred odletom a podporné zvieratá musia spĺňať viaceré podmienky.

Emocionálne podporné zvieratá poskytujú úľavu ľuďom trpiacim rôznymi emocionálnymi či psychologickými ťažkosťami ako úzkostné stavy, depresia či panické ataky. Po splnení istých podmienok ich zväčša letecké spoločnosti púšťajú na palubu lietadiel zdarma. Používanie podobných zvierat za ostatné roky výrazne narástlo. Spoločnosť American Airlines uviedla, že za dva roky (2016 a 2017) vzrástol počet pasažierov s podpornými zvieratami na palube ich lietadiel o viac ako 40 percent. Spoločnosť teraz zakročila a mení pravidlá. Pasažieri musia predložiť písomné potvrdenie od lekára, ktoré si letecká spoločnosť pred odletom skontroluje priamo kontaktovaním daného odborníka. Emocionálne podporné zvieratá budú musieť byť po novom po celý čas letu na vôdzke a spoločnosť im môže neumožniť let pokiaľ vykazujú "akékoľvek vážne agresívne správanie." 

Podľa portálu CNN spoločnosť American Airlines niektoré zvieratá vykázala zo svojich lietadiel úplne, údajne pre hrozbu na bezpečnosť či verejné zdravie. Zákaz sa týka nielen hmyzu, kôz či ježkov, ale aj fretiek, pavúkov a divo žijúcich vtákov, napríklad sliepok či jastrabov. Zakázané sú aj nečisté či zapáchajúce zvieratá. Miniatúrne koníky sú naďalej v poriadku, pokiaľ sú vhodne trénované ako služobné zviera.  Nové pravidlá vstupujú do platnosti 1. júla. Pravidlá ohľadne emocionálne podporných zvierat sprísnili aj spoločnosti Delta (DAL) a United (UAL). Pasažieri budú musieť 48 hodín pred odletom predložiť dokumenty aj o dobrom zdravotnom stave a zaočkovaní zvieraťa.

Do lietadiel sa ľudia snažia často dostať aj zvieratá, ktoré neslúžia emocionálnej podpore, ale finančnému zisku - a to často v rozpore so zákonmi:

Zdroj: noviny.sk/CNN

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

22:20 Vtierka Sam - NOVÝ SERIÁL NA JOJ
23:30 Plastické operácie: Znetvorení prírodou I.
00:10 ZÁCHRANÁRI
22:00 Súboj kúzelníkov I.
23:00 Vikingovia IV.
23:00 Bohatá zima s JOJkou
22:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas VII.
22:55 ŽREBOVANIE
23:05 Kráľovná juhu
22:35 Ovečka Shaun I.
22:45 Fix a Foxi II.
23:10 Príbehy dvoch myší
22:20 Špión, který mi dal kopačky
00:15 Rohy
02:10 Rezistence