V hotspotoch sú už prví komisári, vyberajú si migrantov

V hotspotoch sú už prví komisári, vyberajú si migrantov

BRUSEL/BRATISLAVA / V hotspotoch s utečencami sú už prví komisári. Tí si vyberajú migrantov do svojich krajín. Najväčší záujem je o tých najschopnejších, čiže s vyšším vzdelaním a pracovnými skúsenosťami. Takých si podľa bezpečnostného analytika vyberú krajiny ako Nemecko či Francúzsko.

Povinné prerozdeľovanie utečencov sa začalo. Každá členská krajina si chce vybrať tých najschopnejších. Základnými kritériami sú napríklad cudzí jazyk, pracovné skúsenosti či dostatočné vzdelanie.

"V rámci hotspotov sa budú rozdeľovať ekonomickí migranti od tých, ktorí potrebujú azylovú ochranu v rámci Európy a naozaj utekajú od vojnového konfliktu," vysvetlil hovorca Zastúepnia Európskej komisie na Slovensku Andrej Králik.

Státisíce utečencov

Otázkou ale je, čo bude s tými, o ktorých žiaden štát neprejaví záujem. Analytici otvorene hovoria o tom, že medzi migrantmi sú i takí, ktorí budú odkázaní na sociálne dávky. Hotspoty prišli neskoro neskoro a státisíce utečencov sa do Únie dostali bez toho, aby ich dostatočne preverili.

Zdroj: SITA

"Množstvo európskych politikov pochybuje o tom, že tieto registračné centrá budú úspešné," hovorí bezpečnostný analytik Ivo Samson.

Komisári na ceste

V hotspotoch si už komisári vyberajú z prišlých utečencov. Podľa pravidiel by ich do Talianska či Grécka malo vyslať i Slovensko. "Prvý z migračného úradu už išiel do Talianska a do konca mesiaca pôjde ďalších dvadsať," potvrdil minister vnútra Robert Kaliňák.

Utečenec si krajinu vybrať nemôže. Ak si ho vyberie komisár z iného ako jeho vysnívaného štátu, musí prijať to, čo mu ponúkajú.

"Akonáhle by niekto z migrantov v rámci hotspotu nesúhlasil s ďalším azylovým konaním, nežiadal by o azyl, tak takýto migrant nemôže používať ani azylovú ochranu," uviedol Králik.

Bez zaradenia

Podľa bezpečnostného analytika tak niektorí utečenci zostanú bez zaradenia. Budú sa zhromažďovať v hotspotoch a môže sa stať, že budú zaberať miesto ďalších prichádzajúcim, ktorí môžu potrebovať pomoc. 

Komisári už začínajú vyberať migrantov, pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:00 Avengers: Endgame
14:05 Mission: Impossible
16:50 Na chalupe
09:45 Skutočné príbehy
11:00 Slnečná
12:45 Dr. Ludsky
09:10 Tanec je moja vášeň
11:35 Kosti III.
12:35 Kosti III.
10:30 Okido I.
10:45 Pat a Mat
10:55 Rapotáčik 2
09:20 Gagarin
11:25 Tankový prapor
12:55 Twilight sága: Rozbřesk - 2. část