Skoro jasno
-1°
Bratislava
Vratko
29.11.2023
Policajti zachránili z dodávky 26 utečencov, tri deti takmer neprežili
Zdielať na

Policajti zachránili z dodávky 26 utečencov, tri deti takmer neprežili

VIEDEŇ / Rakúska polícia zachránila v piatok z nákladného auta prevážajúceho utečencov tri malé deti, ktoré takmer zahynuli od smädu. Informovali o tom dnes agentúry APA a DPA. Podozrivé nákladné auto, v ktorom sa viezlo celkovo 26 utečencov, objavila polícia v piatok ráno na diaľnici pri obci Sankt Peter am Hart v spolkovej krajine Horné Rakúsko v okrese Braunau am Inn. Tri deti boli v ohrození života.

Takmer neprežili

"Bolo to len len," povedal predstaviteľ polície David Furtner, ktorého citovala agentúra APA. Deti našli v dusnom aute vo veľmi zlom stave a vplyvom dehydratácie boli omámené. Podľa Furtnera by v takomto kritickom stave dlhšie nevydržali. Policajti privolali záchranárov a deti spolu s rodičmi previezli do nemocnice v okresnom meste Breanau am Inn.

Deti sa podarilo dostať mimo ohrozenie života, ostávajú však v hospitalizácii.
Policajti zatkli tiež prevádzača, ktorého identifikovali ako 29-ročného Rumuna. Pašerák chcel podľa vyhlásenia polície ešte uniknúť zadržaniu, keď zbadal blikajúce svetlá vozidla policajnej hliadky, stupil na plyn a pokúsil sa utiecť.
V nákladnom priestore zadržaného auta objavili policajti tlačiť sa 26 utečencov zo Sýrie, Afganistanu a Bangladéša.

Ďalší migranti

Maďarská polícia zadržala štyroch Rumunov v Čongrádskej župe na diaľnici M5. Muži natlačili až 21 ilegálnych migrantov do malého nákladného vozidla, informovala agentúra MTI.

Hovorca župnej polície Szabolcs Szenti uviedol, že na základe operatívnych informácií župnej polície zastavila jednotka Centra boja proti terorizmu  v sobotu nadránom dve vozidlá. Prvé bolo bulharské osobné auto, ktoré zabezpečovalo transport migrantov nákladným autom. Medzi migrantmi bolo desať ľudí zo Sýrie a 11 z Afganistanu.

Prevádzači

Polícia začala trestné stíhanie štyroch občanov Rumunska, ktorí čelia podozreniu z prevádzačstva. Súd už v sobotu rozhodol o ich umiestnení do vyšetrovacej väzby na dobu jedného mesiaca.

Vo štvrtok a v piatok polícia predviedla celkom 11 ľudí, ktorí prevážali migrantov do Budapešti. Zadržaní vodiči áut čelia stíhaniu za napomáhanie ilegálneho pobytu cudzincov, povedal hovorca.

Mesiac vo väzbe

"Doba predbežného zadržania štyroch podozrivých bola predĺžená do 29. septembra," oznámil sudca Ferenc Bicskei na tlačovej konferencii po tom, čo sa skončilo uzavreté rokovania súdu. Toho sa zúčastnili aj samotní podozriví, ktorí boli podľa agentúry AP predvedení v putách. Každý z nich si niesol fľašu s vodou.

Tela pravdepodobne sýrskych utečencov našla rakúska polícia vo štvrtok v odstavenom nákladnom aute na diaľnici medzi Budapešťou a Viedňou. Pre podozrenie z podielu na tragédiu boli v Maďarsku zadržaní traja Bulhari a jeden Afgánec.

Podľa agentúry APA ide okrem iného o bulharského obchodníka s libanonskými koreňmi, ktorý je majiteľom nákladného auta, a tiež o dvoch vodičov, Bulhara a Afgancov.

Peklo v dodávke

Ľudia, ktorých našli zavretých v dodávke, museli prežívať vnútri peklo. Podrobnosti sú stále predmetom vyšetrovanie. Dusno, žiadna voda a zúfalé výkriky úbohých utečencov, to všetko prežívalo 71 ľudí natlačených približne na ôsmich metroch štvorcových.

Nie je jasné, ako dlho boli mŕtve telá v automobile, ktorý v minulosti patril slovenskému mäsokombinátu Hyza a doteraz nesie logo tejto firmy. Podľa maďarských úradov dodáva vyrazila do Rakúska práve z Kecskeméte v centrálnom Maďarsku.

Prípad tragického úmrtia desiatok migrantov v mraziarenskom aute má pokračovanie. Policajní experti stále prehľadávajú vozidlo, kde zomrelo 71 ľudí vrátane malých detí. Všetky telá už previezli na pitvu do Viedne. Pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy