Islamisti vyhodili do vzduchu staroveký chrám v Palmýre

24.08.2015 10:10 Noviny.sk Zahraničie

Islamisti vyhodili do vzduchu staroveký chrám v Palmýre

BEJRÚT / Radikáli z hnutia Islamský štát zničili chrám Baal-Shamin, jednu z najcennejších pamiatok z komplexu antických ruin stredosýrskeho mesta Palmýra. Podľa agentúry AP následne aktivisti informovali sýrsku opozíciu.

Podľa sýrskej organizácie ochrancov ľudských práv, ktorá sídli v londýnskom exile, vyhodili islamisti chrám do vzduchu už pred mesiacom, zatiaľ čo aktivista Usáma Chatib z Turecka uviedol, že chrám zbúrali v nedeľu. Oba zdroje sa opierajú o svedectvá ľudí, ktorí zostali v Palmýre. Podľa nich islamisti zničili aj časť slávnej antickej kolonády.

Zamínované pamiatky

Islamisti dobyli Palmýru v máji a oblasť, kde sa nachádzajú antické pamiatky následne zamínovali. Vo štvrtok radikáli zavraždili na námestí pred múzeoum osemdesiatjedenročného sýrskeho archeológa a dlhoročného správcu zbierok antickej Palmýry. Doteraz tam zničili len niekoľko moslimských svätýň, pretože sa podľa nich používali na "pohanské" praktiky.

Palmýra leží na okraji púšte priliehajúcej na východe k irackej provincii Anbár, ktorá je v rukách Islamského štátu. Jej výhodnú polohu už v staroveku využívali karavány s tovarom. Stavby staré 2000 rokov vrátane pozostatkov antických chrámov, víťazného oblúku, kolonády so stovkami stĺpov a amfiteátru sa nachádzajú na juhozápade mesta.

Kresťanský kláštor

V piatok príslušníci Islamského štátu zničili za pomoci buldozérov kresťanský kláštor Mar Elian v meste Karajtín v provincii Homs, ktorý bol založený pred viac akoi 1500 rokmi. "Myslím, že sa obávame o takmer všetky pamiatky v Sýrii. Nič nie je v bezpečí," povedala generálna riaditeľka UNESCO Irina Bokov. Islamský štát na kultúru a historické dedičstvo podľa nej hľšadí presne opačne ako jej organizácia.

Islamisiti tiež tvrdo vydrancovali Mari, niekdajšie staroveké sumerské mesto v Sýrii. Nedávno tiež likvidovali pamiatky v severoirackých mestách Mosule a Nimrúde.

Islamisti vyhodili do vzduchu pamiatky v Palmýre, pozrite si video:

Zdroj: SITA

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
17:25 Doktori II.
18:20 Doktori II.
19:30 ŽREBOVANIE
17:50 Súdna sieň
18:55 Súdna sieň
20:10 Dr. House II.
17:50 Rapotáčik 2
18:00 Máša a medveď III.
18:10 Požiarnik Sam VIII.
16:20 Belle
18:15 Slunce, seno, erotika
20:15 Fakjů pane učiteli