Oblačno
Bratislava
Dalibor
20.1.2022
Islamisti ničia pamiatky, kladivo vymenili za buldozéry
Zdielať na

Islamisti ničia pamiatky, kladivo vymenili za buldozéry

NIMRÚD / Členovia organizácie Islamský štát začali ničiť historické pamiatky zo starovekej Asýrie v irackom Nimrúde. Podľa irackého ministerstva turistiky a pamiatok na to používajú buldozéry. Stúpenci pred niekoľkými dňami zverejnili video, ako ničia sochy v múzeu v Mosule na severe Iraku.

"Islamský štát vzal útokom historické mesto Nirmúd a začal ho ničiť buldozérmi," oznámilo iracké ministerstvo vo svojom profile na internetovom mikroblogu.

"Na poludnie prišli s buldozérom a začali ničiť palác," povedala iracká úradníčka.

Dodala, že palác Ašurnasirpala II. strážili sochy okrídlených býkov, ktoré islamisti zničili. Podľa úradníčky to nie sú jediné pamiatky, ktoré stúpenci zničili, ale o ďalších sa zatiaľ nevie, píše Al Jazzera.

Historický Nimrúd

Nimrúd je tritisíc rokov staré asyrské mesto. Nachádza sa dvadsať kilometrov juchovýchodne od Mosulu. Mesto dostalo meno podľa legendárneho lovca Nimroda.

Reprofoto/The Guardian

Najväčší rozmach zažilo okolo roku 880 pred našim letopočtom za vlády Ašurnasirpala II. Malo až sto tisíc obyvateľov. Mesto je známe takzvaným Nirmudským pokladom, čo je zbierka viac ako šesťtisíc zlatých klenotov a drahokamov. Poklad prežil vojnu v Iraku v roku 2003 až do svojho znovuobjavenia v bankovom sejfe.

Kladivom na sochy

Koncom februára zverejnili islamisti video, na ktorom je vidno, ako ničia starodávne sochy v mosulskom múzeu. Pamiatky pochádzali zo 7. storočia pred našim letopočtom.

Stúpenci sochy zhodili na zem a rozbili ich kladivom. Extrémisti tiež vypálili mosulskú knižnicu, v ktorej bolo najmenej osemtisíc vzácnych zväzkov. Požiar sa pritom odohral pred očami miestnych, píše Iraqi News

Reprofoto/Observer

"Ľudia sa snažili zabrániť islamistom vo vypálení knižnice, no nepodarilo sa to," opísal situáciu jeden z obyvateľov. 

Islamisti ničili kladivom sochy:

Vymazanie histórie

Radikáli sa podľa výkladu niektorých odborníkov snažia z územia, ktoré ovládajú, vymazať stopy prítomnosti neislamských kultúr.

Podobná strata pre svetovú kultúru ako teraz v Mosule bolo podľa odborníkov len zničenie sôch stojacich Buddhov v afgánskej provincii Bámján islamistickým hnutím Taliban v roku 2001.

Najčítanejšie