Macedónsko vyhlásilo mimoriadny stav. Kvôli migrantom

21.08.2015 19:45 Noviny.sk Zahraničie

Macedónsko vyhlásilo mimoriadny stav. Kvôli migrantom

GEVGELIJA / Macedónska polícia sa v piatok pri hraniciach s Gréckom stretla s migrantmi, ktorí sa snažia cez balkánsku krajinu dostať do západnej Európy. Na rozohnanie tisícov ľudí použila podľa agentúry Reuters aj slzný plyn. Už vo štvrtok Skopje vyhlásilo v pohraničí pre utečeneckú krízu mimoriadny stav.

Asi tritisíc migrantov, ktorí po štvrtkovom uzatvorení hraníc strávilo noc na území nikoho medzi Gréckom a Macedónskom, sa v piatok už niekoľkokrát pokúsilo o ilegálne prekročenie hranice. Pri strete s políciou utrpelo podľa agentúry AP zranenie najmenej osem utečencov.

Žiletkové drôty

Na železničnú trať, ktorú migranti predtým často využívali ako trasu na prechod cez Macedónsko, v piatok macedónska polícia položila žiletkové drôty.

Podľa policajného hovorcu Iva Kotevského bude 50-kilometrový úsek hranice v okolí mesta Gevgelija, kadiaľ mieri do krajiny z Grécka najviac migrantov a utečencov, strážiť polícia i armáda.

Zdroj: SITA

"Toto opatrenie zavádzame pre bezpečnosť obyvateľov, ktorí žijú v pohraničí, a tiež pre lepšie zaobchádzanie s migrantmi," povedal.

Mimoriadny stav

Podľa agentúry AFP v piatok ale pri Gevgeliji žiadni vojaci neboli. Okrem južnej hranice platí mimoriadny stav tiež na severe v okolí mesta Kumanovo.

Za posledný mesiac sa na prejazde Macedónskom registrovalo asi 39 000 migrantov, čo oproti predchádzajúcemu mesiacu predstavuje približne dvojnásobok. POdľa agentúry AFP v piatok ale macedónske úrady zastavili vydávanie dokladov, ktoré migrantov oprávňovali na prechod cez krajinu a na bezplatné užívanie verejných dopravných prostriedkov.

Zdroj: SITA

Skopje v poslednej dobe čelí nebývalému prílivu migrantov a utečencov, ktorí sa cez Macedónsko, Srbsko a Maďarsko snažia dostať do západnej Európy, najčastejšie do Nemecka.

Macedónska polícia sa stretla s tisíckami migrantov, pozrite si video:

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

14:50 POLICAJTI V AKCII
15:50 POLICAJTI V AKCII
16:50 NAŠI IV.
14:50 Panelák
15:40 Profesionáli VII.
16:25 Simpsonovci XXVII.
14:55 Kosti V.
15:55 Skutočný génius
16:55 Slnečno, sem-tam vraždy II.
14:45 Ferdo Mravec
15:15 Jahôdka a jej kamaráti III.
15:40 Lovci drakov
14:05 Slepý
16:00 Bohové Egypta
18:15 The Circle