Zatiahnuté
Bratislava
Vojtech
23.4.2024
Slovenskí lekári v ohrození. Pôsobia v zóne, ktorú bombarduje Turecko
Zdielať na

Slovenskí lekári v ohrození. Pôsobia v zóne, ktorú bombarduje Turecko

BAGDAD/BRATISLAVA / Turecko zaútočilo na provinciu Kurdistan, kde pôsobia aj slovenskí lekári. Tí mali veľké šťastie, pretože v čase náletov odišli do hlavného mesta Erbil. Slovákov v Iraku navštívil štáb TV JOJ.

Silná delostrelecká paľba zasiahla sever irackého Kurdistanu i sklady, úkryty a bunkre v provincii Dahúk. Pracujú tu aj Slováci, ktorí sa tam ale v čase incidentu nenachádzali. 

"Zatiaľ sme v poriadku. Mal som včera telefonát a z toho chlapíka išiel strach," hovorí vedúci misie v Duhoku Peter Pagáč.

Slovákov v napadnutej oblasti pred niekoľkými dňami navštívil aj štáb TV JOJ.
Pracujú v ťažko dostupných horách, doslova na dohľad jednotiek Islamského štátu.

"Človek, keď má strach, nemôže pracovať v takýchto podmienkach. Preto robím všetko preto, aby som strach nemal," priznáva Pagáč.

Hrozba islamistov

Utečenecký tábor sa nachádza len desať minút od oblasti, ktorú kontroluje ISIS. "Mám strach, obrovský," hovorí obyvateľ tábora Hassad.

"Pomáhame svojim kolegom, aby strach nemali, odbúrali ho a venovali sa iba práci, to znamená minimálne sledujeme správy," vysvetľuje Pagáč.

Slovenských pracovníkov v tamojších horách si ľudia veľmi vážia.

Traja Slováci, pracovníci Univerzity svätej Alžbety v Bratislave, v tamojšom utečeneckom tábore otvárajú ordináciu. Pre utečencov sú hrdinovia, znamenajú pre nich spásu. V tomto tábore budú liečiť ako jediní. Rady tu boli ešte pred otvorením.

"Ľudia s receptom od lekára prídu sem. Máme tu vlastného farmaceuta, ktorý už má pripravené priestory na lieky," opisuje Pagáč.

Ľudia ich považujú za záchrancov. "Majú infekčné ochorenia, žalúdočné problémy, ekzémy. Chýba tu voda momentálne asi štyri, päť dní," približuje situáciu Pagáč.

Je to poslanie

Ďalší Slováci pôsobia v Erbile hlavnom meste Kurdistanu, ďaleko od hôr, kde sa bojuje. Tí sú v poriadku. Fungujú tu už niekoľko mesiacov. "Je to pre mňa zaujímavá skúsenosť," hovorí slovenská lekárka Jana.

Práca v takýchto podmienkach a v neustálom ohrození sa podľa nich nedá robiť len pre peniaze. Tvrdia, že to je poslanie. "Snažím sa pomáhať ľuďom, ako je to možné," potvrdzuje šéf slovenskej kliniky v Erbile Michal Hlačina.

Štáb TV JOJ navštívil v Iraku slovenských lekárov. Pozrite si reportáž:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy