Zatiahnuté
Bratislava
Andrej, Ondrej
30.11.2022
Otec atentátnika z Tuniska: prehovoril o synovi, ktorý zabil 38 ľudí
Zdielať na
Zahraničie

Otec atentátnika z Tuniska: prehovoril o synovi, ktorý zabil 38 ľudí

TUNIS / Otec útočníka Sajfaddína Rizkího, ktorý v piatok na pláži pri východotuniskom letovisku Sousse zabil 38 ľudí, svojho syna nebráni. Priznal, že ho jeho čin šokoval a veľmi sa hanbí. Medzi obeťami atentátu sú najmä zahraniční turisti, prevažne Briti.

Tuniské ministerstvo vnútra mladíka podozrivého zo streľby identifikovalo ako Sajfaddína Rizkího, ktorý pochádza z chudobnej provincie Siljána, ležiacej západne od hlavného mesta Tunis. Narodil sa v roku 1992 a študoval v meste Keirouan.

"Netuším, kto ho ovplyvnil, alebo kto mu tieto myšlienky nasadil do hlavy," hovorí jeho otec Hakím, ktorého cez víkend niekoľko hodín vypočúvala polícia. Priznal, že zdieľa smútok rodín, ktoré prišli o svojich blízkych. "Veľmi silno cítim ich stratu. Pripadám si, ako keby som zomrel tiež," dodal.

"Kto by bol povedal, že spraví takéto niečo hororové?" cituje útočníkovho strýka Aliho BBC

Mladíkova teta Zara hovorí, že rodina o jeho radikalizme nič nevedela. "Nič nám nehovoril," povedala. "Alláh nás preklial," dodala.

Extrémistický džihádista

Rizkího rodina tvrdí, že o jeho radikalizme netušila, tí, ktorí ho poznali zo školy uviedli, že násilné názory sa u neho už nejakú dobu objavovali. "Rizkí bol veľmi extrémistický, bol džihádista, vždy bojoval s tými, ktorí s jeho názormi nesúhlasili," povedal jeden z jeho spolužiakov.

To potvrdil aj generálny tajomník ľavicového študentského zväzu. Podľa neho Rizkí pomáhal organizovať útoky proti jeho členom. Hlásil sa k tomu, čo by sa dalo označiť za "vojnu medzi veriacimi a neveriacimi", uviedol tajomník.

Jeho ďalší spolužiaci ale hovoria, že na mladíkovi nebolo nič nápadné. Obliekal sa normálne, nenosil bradu a nikto ho nikdy nevidel modliť sa v mešite. 

Ako turista

Napriek tomu v piatok na tuniskej pláži zabil 38 ľudí a zomrel aj on sám. Podľa svedkov atentátnik vyzeral ako turista, ktorý prišiel na pláž. Nevzbudil tak najmenšiu pozornosť.

Britský denník The Daily Mail zverejnil fotografiu, ktorá zachytáva útočníka predtým, ako spustil paľbu na turistov:

Zbraň podľa nich schovával pod slnečníkom. Na turistov začal najskôr strieľať na pláži, potom prešiel k bazénu hotela Riu Imperial Marhaba.

Jedna zo zamestnankýň hotela opísala, že útočník okrem automatickej zbrane použil aj granáty. Zneškodnila ho až privolaná polícia. 

Katastrofa pre ekonomiku

Tuniský minister vnútra Muhammad Nadžím Gharsallí ale tvrdí, že sa tragédii dalo zabrániť. Tvrdí, že následky mohli byť menej vážne, keby ochranka skôr informovala miestnu políciu.

Nič podobné už ale nedopustia. "Na ochranu hotelov a turistov uvoľníme tisíc ozbrojených policajtov," uviedol.

Od tragického incidentu už krajinu opustilo asi tritisíc turistov. Tunisania si veľmi dobre uvedomujú, že je to pre ich ekonomiku katastrofa. Cestovný ruch totiž tvorí asi sedem percent HDP.

V čase útoku bolo v Tunisku asi 600 Slovákov. Niektorých domov priviezol vládny špeciál. Pozrite si reportáž:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie