Skoro jasno
33°
Bratislava
Leonard
16.8.2022
Kňaz zneužil školáčky. Jedna otehotnela, poslal ju na potrat
Zdielať na
Zahraničie

Kňaz zneužil školáčky. Jedna otehotnela, poslal ju na potrat

VARŠAVA / Mladý katolícky kňaz z Poľska má na krku sedemnásť obvinení zo sexuálneho zneužívania, znásilnenia aj nútenia k potratu. Dievčatá, ktoré pravidelne chodili k nemu do kostola nútil podľa polície k pohlavnému styku. Keď s ním jedna z nich otehotnela, poslal ju na potrat. Spolu podľa doterajšieho vyšetrovania sexuálne zneužil dvanásť školáčok.

Prípad sa stal v poľskej obci Legionov. Miestny kňaz podľa polície dlhé mesiace zneužíval dvanásťročné dievčatá, ktoré chodili pravidelne spievať do zboru.

"Dievčatá sa k nemu chodili učiť spievať. Kňaz to využíval. Najskôr sa ich iba dotýkal na tele," informoval vyšetrovateľ Krzysztof Lach.

Dievča otehotnelo

Muž začal ešte v roku 2012 sexuálne zneužívať niekoľko školáčok. "Preverovali sme aj informáciu, že malo dôjsť k znásilneniu pri ktorom maloletá otehotnela. Kňaz následne dievča nútil, aby išlo na potrat," informovala hovorkyňa polície Katarzyna Padlo.

Dievča sa s problémom zverilo svojim rodičom. Tí ihneď išli na políciu. Kňaza policajti zadržali, k činom sa ale odmietol priznať. Kľúčovým bolo preto svedectvo dvanásťročnej školáčky.

"So zneužitými dievčatami pracoval psychológ, ktorý všetky potrebné informácie sprostredkoval polícii," vysvetlila Padlo.

Desať rokov

Kňaza už v prvostupňovom aj v druhostupňovom konaní súd odsúdil, voči ich rozhodnutiam sa ale odvolal najvyšší súd, ktorý výrok desaťročného trestu odňatia slobody nakoniec potvrdil. "Rozsudok je právoplatný," potvrdil Lach.

Prípad berie mimoriadne vážne aj polovská kúria v ktorej kňaz pôsobil. Rodiny detí prosí o odpustenie.

"Podpísali sme dekrét, ktorým ho prepúšťame z kňazského stavu. Chceme zdôrazniť, že naša kúria spolupracovala počas celého procesu so všetkými orgánmi," vyhlásil hovorca polovskej kúrie Zbigniew Kepa.

Pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie