Zatiahnuté
13°
Bratislava
Levoslav
2.10.2022
Najvýznamnejšie sexuálne škandály Vatikánu
Zdielať na

Najvýznamnejšie sexuálne škandály Vatikánu

Zdroj: ISIFA/ilustračné

VATIKÁN / Pápež František sa v pondelok stretol so skupinou obetí sexuálneho zneužívania zo strany katolíckych duchovných. Podobné škandály sužujú cirkev už desiatky rokov a obvinených kňazov rátajú po celom svete na tisíce. Prinášame vám prehľad najväčších škandálov katolíckej cirkvi podľa krajín.

Austrália

Organizácia Broken Rites, ktorá zastupuje obete sexuálneho násilia zo strany predstaviteľov austrálskej katolíckej cirkvi, začala s prácou v roku 1993, kedy dostala obrovské množstvo žiadostí o pomoc od obetí zneužívania. Podľa oficiálnych údajov v krajine doteraz odsúdili za pedofilné delikty viac ako 120 kňazov.

Belgicko

Škandál so zneužíváním mladistvých kňazmi naplno prepukol v apríli 2010, kedy biskup z Brugg priznal, že v osemdesiatych rokoch zneužíval neplnoletého. Okamžite po priznaní odstúpil.

Špeciálna komisia v septembri oznámila, že od januára do júna 2010 dostala 475 sťažností týkajúcich sa väčšinou pedofilných činov spáchaných od päťdesiatych rokov až do konca rokov osemdesiatych.

Česko

Pred dvomi rokmi zarezonoval prípad sexuálneho zneužívania dvanásťročného chlapca katolíckym kňazom, ktorý už bol raz za takýto delikt trestaný.

Malého chlapca začal údajne zneužívať v roku 2010, a to minimálne 60 krát. Nútil ho k orálnemu sexu.

Francúzsko 

Francúzska katolícka cirkev sa začala problematikou zneužívania zaoberať v roku 2000, kedy obvinili jedného biskupa za to, že neoznámil pedofilné správanie kňaza vo svojej diecéze. 

Holandsko

Na katolíckych školách bolo v rokoch 1945 až 2010 vystavených zneužívaniu až dvadsať tisíc detí. V správe holandskej katolíckej cirkvi sa spomína aj zneužívanie dievčat, ktoré fyzicky trýznili a ponižovali rádové sestry v domovoch pre mladé ženy.

Írsko

Írska vláda v rokoch 2005 až 2009 zadokumentovala tisícku prípadov znásilňovania detí, obťažovania a ďalšieho zneužívania kňazmi na farách a mníškami či mníchmi na internátnych školách a v sirotincoch. Škandál vypukol v roku 1996, kedy s obvineniami vyšli práve obete duchovných. 

Kanada

Obeťami sexuálneho zneužívania sa v minulosti stali v katolíckych misionárskych kongregáciách indiánske, eskimácke či miešané deti, ktoré odtrhli od rodín, aby sa asimilovali do kanadskej spoločnosti. Ohniskom škandálov sa stala provincia Newfoundland, kde sa odhalili prvé prípady zneužívania už v roku 1988.

Malta

Od roku 1999 do roku 2010 obvinili zo sexuálneho zneužívania 84 kňazov.

Mexiko

V roku 2006 sa disciplinárnemu konaniu pre zneužívanie seminaristov a mladých kňazov podrobil zakladateľ vplyvného rádu Kristových legionárov Marcial Maciel. Ten mal chlapcov zneužívať ešte v štyridsiatych a päťdesiatych rokoch.

Obvinenia odmietol. Pred niekoľkými rokmi ale kongregácia priznala, že kňaz, ktorý v zomrel v roku 2008, udržiaval vzťah so ženou a mal s ňou dokonca dcéru.

Nemecko

Nemecká katolícka cirkev čelila pred niekoľkými rokmi sérii odhalení a obvinení, ktoré sa týkali sexuálneho zneužívania neplnoletých kňazmi na školách a cirkevných internátoch. Prípady sa mali udiať v 70. a 80. rokoch.

Od roku 1995 malo byť 94 kňazov podozrivých zo sexuálneho obťažovania a tridsať z nich obžalovali.

Poľsko

Vatikán len pred pár dňami zbavil kňažských povinností bývalého pápežského nuncia v Dominikánskej republike Józefa Wesolowského. Tento vysokopostavený rímskokatolícky hodnostár čelí obvineniam, že na karibskom ostrove sexuálne zneužíval mladých chlapcov. 

Poľské média priniesli nedávno aj informácie o katolíckom kňazovi Gregorovi, ktorý mal pred viac ako desaťročím zneužívať deti v miestnom kostole.

O všetkom si viedol podrobné záznamy. Do svojho malého notesu si k menu chlapca vždy po pohlavnom styku pripísal malý krížik. A tých tam majú byť údajne stovky.

Rakúsko

O najväčší škandál cirkvi sa v deväťdesiatych rokoch postaral vetdajší viedenský arcibiskup a kardinál Hans Hermann Groer. Už v roku 1998 čelil podozreniu z pohlavného zneužívania chlapcov. Prelát vinu nepriznal.

Taliansko

V apríli 2010 oznámil právnik Sergio Cavaliere, ktorý zhromažďuje dokumentáciu k prípadom zneužívania, že za posledné dva roky v Taliansku zatkli, vyšetrovali alebo odsúdili za pedofíliu až 130 kňazov.

USA

Prvá aféra sexuálneho zneužívania mladíkov katolíckymi kňazmi vyšla najavo v roku 2002 v Bostone. Neskôr sa začali objavovať prípady po celej krajine. Niektoré siahajú až do tridsiatych rokov minulého storočia. V rokoch 1950 až 2002 obvinili viac ako 4400 amerických kňazov.

Veľký problém mala pred rokom losangeleská arcidiecéza, jej bývalý kňaz a americký kardinál Roger Mahony. Za urovnanie prípadu štyroch zneužívaných detí mali zaplatiť desať miliónov dolárov, vinu však nepriznali.

Mahony viedol losangelskú arcidiecézu od 80. rokov, kedy sa tam podľa polície nelegálne sexuálne praktiky diali.

Iný kňaz z Pensylvánie sa dopúšťal ohavností priamo v kostole, kde mal svoju kanceláriu. Pri pozeraní obrázkov obnažených päť až desaťročných detí označených ako dráždiví chlapci, mu do kancelárie vtrhla farníčka. Nakoniec sám rezignoval.

Veľká Británia

V rokoch 1995 až 1999 v Anglicku a Walese obvinili ze sexuálneho obťažovania detí 21 katolíckych kňazov a počet žalôb sa pohybuje v stovkách.

Problém mal aj katolícky kňaz Martin McVeigh, ktorý rodičom žiakov Základnej školy Panny Márie v Severnom Írsku premietol homosexuálne pornografické fotografie. Kňaz tvrdil, že ide o omyl a o ničom nevedel. Podľa polície však k trestnému činu nedošlo.

Súvisiace články

Najčítanejšie