Mikuláš
6.12.2022
Rusko vydalo zoznam neželaných návštevníkov, politikov z Európy
Zdielať na
Zahraničie

Rusko vydalo zoznam neželaných návštevníkov, politikov z Európy

MOSKVA / Ruskov vydalo zoznam európskych politikov, ktorým zakázalo vstup na svoje územie. Uviedol to holandský premiér Mark Rutte. Podľa neho Rusi zaslali takzvanú čiernu listinu vo štvrtok príslušným ambasádam.

Podľa denník Het Laatste Nieuw je na listine napríklad bývalý belgický premiér a súčasný poslanec Európskeho parlamentu Guy Verhofstadt, ktorý podporuje ruské opozičné strany. 

Rutte sa domnieva, že ide o odvetu za európske sankcie voči Rusku a európsky majetok. Tieto kroky nasledovali po minuloročnej anexii krymu a konfliktu na východnej Ukrajine.

Neželaní návštevníci

Na ruskom zozname je 89 mien. "Listina nie je založená na medzinárodnom práve, nie je transparentná a nie je možné ju nijakým spôsobom napadnúť," povedal Rutte, citovaný agentúrou AFP.

Hovorkyňa diplomacie Európskej únie podľa AFP uviedla, že Rusko síce v posledných mesiacoch neumožnilo vstup niektorým európskym politikom, ale žiadny oficiálny zoznam doposiaľ nedodalo.

Únia vraj zaznamenala, že Rusko zoznam odovzdalo ambasádam. "Nemáme ale žiadne informácie o jeho právnom základe alebo o kritériách," dodala.

Slováci nie

Zoznam politikov v nemeckom jazyku zverejnila fínska verejnoprávna televízia YLE, nikto zo slovenských politikov sa tam nenachádza.

Ide o ďalší dôkaz toho, že Putinovo Rusko sa stalo totalitným štátom, ktorý nemá žiadnu úctu k občianskym slobodám," reagoval europoslanec Verhofstadt. On udržiaval úzke styky so zavraždeným ruským opozičným politikom Borisom Nemcovom. Taktiež navštívil aj aktivistu Alexeja Navalného počas jeho domáceho násilia.

Pozrite si priložené video:

Schwarzenberg je pyšný

Český exminister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg považuje za česť zaradenie jeho mena na ruský zoznam desiatok neželaných európskych politikov, ktorým Rusko zakázalo vstup do krajiny.

Predseda opozičnej strany TOP 09 a neúspešný prezidentský kandidát to označil za "klub slušných ľudí". Za dôvod svojej prítomnosti na zozname považuje nazývanie vecí "pravými menami".

Ako sa vyjadril pre portál českého denníka Mladá Fronta Dnes, "hovoril som od začiatku, že na Ukrajine nie je žiadna kríza, ale vojna a to im šlo na nervy", keďže "pre moc je vždy najhoršie, keď niekto povie, ako v Andersenovej rozprávke, že cisár je nahý“.

Súvisiace články

Najčítanejšie