Minister Lajčák na návšteve v Maďarsku: Diskutujeme o problémoch pokojne

30.03.2015 19:48 Noviny.sk Zahraničie

Minister Lajčák na návšteve v Maďarsku: Diskutujeme o problémoch pokojne

BUDAPEŠŤ / V Budapešti v pondelok privítali nášho ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka. Najprv sa stretol s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý si neprial prítomnosť médií.

Vzťahy Maďarska a Slovenska sú najlepšie za posledné obdobie. Sú témy, na ktorých sa obe krajiny zhodnú, a témy, na ktorých sa nezhodnú. Otázky však riešia obe krajiny bez zbytočnej hystérie, vzájomného obviňovania sa cez médiá či bez toho, aby Slovensko a Maďarsko zaťažovali tretiu stranu, napríklad medzinárodné inštitúcie.

Povedal to na tlačovej konferencii v Budapešti minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Pokojne, nie nahlas

Minister zahraničných vecí Maďarska Péter Szijjártó Lajčákove slová potvrdil. "V niečom súhlasíme, v niečom nie, ale nie je vec, na ktorej by sme sa nevedeli dohodnúť. Diskutujeme pokojne, nie nahlas,“ uviedol maďarský šéf diplomacie.

Zároveň podľa neho „naša spolupráca nikdy nebola taká vyvážená a efektívna ako dnes". Slovensko je pre Maďarsko tretím najvýznamnejších obchodným partnerom.

Podľa ministrov je pre obe krajiny dôležité prepojenie infraštruktúry, napríklad diaľnic a mostov. Ako potvrdil Lajčák, most medzi mestami Komárno a Komárom plánujú začať stavať v roku 2016.

Vzťahy s Južnou Amerikou

Obaja ministri takisto podporujú mierové riešenie konfliktu na Ukrajine. Szijjártó tiež upozornil, že maďarská vláda odsúhlasila vojenskú pomoc na boj proti takzvanému Islamskému štátu, ktorú však ešte musí schváliť parlament.

Ministri tiež uviedli, že pre Slovensko aj Maďarsko je čoraz dôležitejšie začať rozvíjať vzťahy s Južnou Amerikou. Slovenský šéf diplomacie bol na návšteve Kolumbie a Brazílie minulý týždeň.

V Budapešti bol redaktor Martin Mózer:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ-Martin Mózer, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:15 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
20:20 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH - EUROJACKPOT
18:30 Veľké upratovanie: New York I.
19:35 KINOSÁLA
19:50 ŽREBOVANIE
18:55 EXTRÉMNE PRÍPADY
20:10 C.S.I.: Kriminálka New York IX.
21:00 C.S.I.: Kriminálka New York IX.
19:20 Bob staviteľ XV. - XVIII.
19:35 Volám sa Caillou V.
20:00 Ferdo Mravec
18:20 S tváří anděla
20:15 Vlčí volání
22:15 Let