Orbán: USA ťahajú strednú Európu do studenej vojny

24.12.2014 14:27 Noviny.sk Zahraničie
Orbán: USA ťahajú strednú Európu do studenej vojny Zdroj: SITA
BUDAPEŠŤ / Maďarský premiér Viktor Orbán skritizoval USA za ich zasahovanie do vnútorných záležitostí krajín strednej Európy. Vyjadrili sa tak v čase napätých vzťahov medzi Budapešťou a Washingtonom, ktorý tvrdo kritizuje politiku jeho vlády a obviňuje vysokých predstaviteľov z korupcie.

Podľa Orbána týmto USA kryjú snahy získať v stredoeurópskom regióne vplyv v čase krízy na Ukrajine a prebiehajúcich rokovaní o obchodnej dohode medzi EÚ a USA.

Podľa jeho slov sa nová éra začala, keď Američania nielen začali zasahovať do udalostí v regióne, ale aj sa aktívne podieľať na vnútornej politike krajín v strednej Európe.

Odmietnutie ich bolí 

Orbán uviedol, že Američania chceli postaviť v Maďarsku jadrovú elektráreň, no objednávku. Nedostali ju, a to ich bolí.

"Je jasne badateľné, že tu máme dve oblasti: americké záujmy v energetickej politike a obchodnej politike. Chcú nás zatiahnuť do konfliktu, ktorý pre nás nemôže dopadnúť dobre. Musíme zostať mimo neho. Studená vojna sa vyvíja medzi USA a Ruskom a my sa na nej nechceme podieľať,"
povedal premiér Maďarska, ktorého aktuálne výrazné zlepšovanie vzťahov s Ruskom najmä v energetickej oblasti sa Washingtonu nepáči.

Neželané osoby

V októbri Spojené štáty označili viacerých predstaviteľov Orbánovej administratívy za neželané osoby. Vyvrcholením sporov boli nedávne vyjadrenia senátora Johna McCaina, podľa ktorého je Maďarsko "na pokraji odovzdania svojej suverenity neofašistickému diktátorovi, ktorý si líha do postele s ruským prezidentom Vladimirom Putinom". Orbán to označil za útok na nezávislosť krajiny.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:35 Česko Slovensko má talent
22:10 Uhorčík
22:50 Kingsman: Zlatý kruh
20:30 Oktagon zápasenie
00:20 Najväčšie svetové talenty
02:10 Leto 2003
20:10 V znamení zbesilosti
22:10 Vraždy, ktoré šokovali XXIV.
23:05 Vraždy, ktoré šokovali XXIV.
21:40 Krtko
22:10 Kúzlovanie
22:20 Rev a motoroví miláčikovia I.
21:45 Svatební obřad
23:25 Záhada Hory mrtvých
01:00 Dopis na rozloučenou