Oblačno
19°
Bratislava
Ľubomír
13.8.2022
Orbán: USA ťahajú strednú Európu do studenej vojny
Zdielať na
Zahraničie

Orbán: USA ťahajú strednú Európu do studenej vojny

Zdroj: SITA

BUDAPEŠŤ / Maďarský premiér Viktor Orbán skritizoval USA za ich zasahovanie do vnútorných záležitostí krajín strednej Európy. Vyjadrili sa tak v čase napätých vzťahov medzi Budapešťou a Washingtonom, ktorý tvrdo kritizuje politiku jeho vlády a obviňuje vysokých predstaviteľov z korupcie.

Podľa Orbána týmto USA kryjú snahy získať v stredoeurópskom regióne vplyv v čase krízy na Ukrajine a prebiehajúcich rokovaní o obchodnej dohode medzi EÚ a USA.

Podľa jeho slov sa nová éra začala, keď Američania nielen začali zasahovať do udalostí v regióne, ale aj sa aktívne podieľať na vnútornej politike krajín v strednej Európe.

Odmietnutie ich bolí 

Orbán uviedol, že Američania chceli postaviť v Maďarsku jadrovú elektráreň, no objednávku. Nedostali ju, a to ich bolí.

"Je jasne badateľné, že tu máme dve oblasti: americké záujmy v energetickej politike a obchodnej politike. Chcú nás zatiahnuť do konfliktu, ktorý pre nás nemôže dopadnúť dobre. Musíme zostať mimo neho. Studená vojna sa vyvíja medzi USA a Ruskom a my sa na nej nechceme podieľať,"
povedal premiér Maďarska, ktorého aktuálne výrazné zlepšovanie vzťahov s Ruskom najmä v energetickej oblasti sa Washingtonu nepáči.

Neželané osoby

V októbri Spojené štáty označili viacerých predstaviteľov Orbánovej administratívy za neželané osoby. Vyvrcholením sporov boli nedávne vyjadrenia senátora Johna McCaina, podľa ktorého je Maďarsko "na pokraji odovzdania svojej suverenity neofašistickému diktátorovi, ktorý si líha do postele s ruským prezidentom Vladimirom Putinom". Orbán to označil za útok na nezávislosť krajiny.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie