Skoro jasno
Bratislava
Veronika
4.2.2023
Češky unesené v Pakistane sú na slobode, vrátili sa domov
Zdielať na
Zahraničie

Češky unesené v Pakistane sú na slobode, vrátili sa domov

ANKARA / Češky Hana Humpálová a Antónia Chrástecká unesené v roku 2013 v Pakistane sú na slobode. Informovali o tom turecké médiá. Turecká tlačová agentúra uviedla, že ženy v piatok prekročili turecké hranice.

Na vyjednávaní o ich prepustení sa dva mesiace podieľala turecká charitatívne organizácia IHH. 

Turecké médiá zverejnili fotografie prepustených Češiek, z ktorých je zrejmé, že obe ženy sú v poriadku. Vyzerajú unavene a vychudnuto, ale stoja na nohách a nezdá sa, že by boli zranené.

"Stále nemôžem uveriť tomu, že som tu. Dokonca aj teraz sa bojím, že je to len sen," citovala agentúra Anadolu Chrásteckú.

"Byť prečo od rodiny bolo veľmi ťažké. Od prvej chvíle, keď ma uniesli, som s ňou chcela byť. Teraz som veľmi šťastná a nadšená," dodala.

Češky prekročili turecké hranice v piatok:

Sú doma

Podľa portálu iDnes.cz sú Češky už doma. Potvrdilo to premiér Bohuslav Sobotka.

Môžem potvrdiť, že sa ráno vrátili späť do Českej republiky. Za to, že sú späť so svojimi rodinami, vďačia humanitárnej akcii, realizovanej tureckou neziskovou organizáciou IHH - Insani Yardim Vakfi," uviedol pre iDnes.cz Sobotka.

Nevieme, prečo nás uniesli

"Bolo to veľmi ťažké. Po prvýkrát v živote sme videli zbrane a ozbrojených mužov. Doteraz nevieme, prečo nás uniesli," opísala dvojročné väzenie Humpálová. 

"Strieľalo sa tam a vybuchovali bomby. Ale časom sme si na to zvykli," hovorí ďalej.

Celý čas mali podľa vlastných slov dosť času na rozmýšľanie. "Mysleli sme na naše rodiny. Po prvýkrát za dva roky sme videli slnko a okolo seba rozosmiatých ľudí," dodala Humpálová.

Cieľom cesty India

Dve Češky boli unesené v juhozápadnej pakistanskej provincii Balučistan v marci 2013. Prišli do Pakistanu zo susedného Iránu ako turistky. Cieľom ich cesty bola India.

Z miesta únosu ich skupina ôsmich až desiatich ozbrojencov odviezla terénnym autom. Únoscovia so sebou vzali aj policajta, ktorý ženy sprevádzal. Neskôr ho ale vysadili a nechali si jeho zbraň.

Pozrite si reportáž po príchode unesených žien domov:

Súvisiace články

Najčítanejšie