Historická zmena, Anglicko má prvú ženu na biskupkom stolci

26.01.2015 14:46 Noviny.sk Zahraničie

Historická zmena, Anglicko má prvú ženu na biskupkom stolci

YORK / V katedrále v britskom Yorku sa v pondelok predpoludním začal slávnostný ceremoniál, v ktorom bude do úradu uvedená prvá biskupka anglikánskej cirkvi v Anglicku Libby Lane. O tomto historickom kroku, ktorý anglikánov značne rozdeľuje, informuje spravodajský server BBC News.

Štyridsaťosemročná Lane sa stala novou biskupkou v meste Stockport. Dvojhodinového obradu sa zúčastnilo viac než 1 000 ľudí na čele s arcibiskupom z Yorku Johnom Sentamu.

Ako uviedol server BBC News, udalosť stále vyvoláva nesúhlas niektorých anglikánov a aj dnešný ceremoniál bol na krátko prerušený jedným z odporcov zmien.

Prevratný okamih

Potom, čo sa arcibiskup z Yorku opýtal zástupcov anglikánskej cirkvi, či sa má Lane stať biskupkou, vystúpil jeden muž dopredu s volaním "to nie je v Biblii". Keď sa Sentamu opýtal cirkevného zhromaždenia druhýkrát, žiadne protesty sa už neozvali a proces mohol byť dokončený, napísal server BBC News.

Lane udalosť označila za "silný a významný okamih". "Je to pre mňa výnimočná udalosť a veľa ľudí ma podporilo, ale predovšetkým ide o prevratný okamih v dejinách cirkvi," dodala.

Anglikánska cirkev v Británii menovala svoju prvú biskupku Lane v decembri, čím skončilo dlhotrvajúce vedúce postavenie mužov v tejto cirkvi. Stalo sa tak 20 rokov od okamihu, kedy bolo ženám umožnené, aby v Británii vykonávali kňažský úrad.

Manžel je kňazom

Lane bola vysvätená na kňažku v roku 1994 a úrad vykonávala v anglickom meste Blackburn v grófstve Lancashire. Od apríla 2007 bola vikárkou v grófstve Cheshire na severozápade Anglicka. Je vydatá a jej manžel George je tiež kňaz, slúži ako kaplán na letisku v Manchesteri.

Diskusia o biskupskom svätení žien viedla pred rokmi takmer k rozštepeniu anglikánskej cirkvi, ktorá v Anglicku zahŕňa okolo 27 miliónov pokrstených veriacich. Vedenie cirkvi v Anglicku nakoniec návrh schválilo minulý rok v júli a formálne potvrdilo v novembri.

Kráľovná je za

Anglikánska cirkev je v Anglicku štátnou cirkvou, na jej čele stojí panovník. Kráľovná aj vláda biskupov svätenie žien podporili. Naopak otvorene proti potvrdeniu žien ako biskupov v Anglicku bolo ešte nedávno silné tradicionalistické krídlo v cirkvi, ktoré má teologické námietky a domnieva sa, že to odporuje Biblii.

Biskupky ženy slúžia už roky v anglikánskej cirkvi napríklad v Austrálii, na Novom Zélande, v Kanade a v Spojených štátoch. Tvrdo proti sväteniu žien sú naopak anglikánske cirkvi v Afrike.

Nová biskupka sa ujala svojej funkcie, pozrite si priložené video:

Zdroj: BBCNews, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 PROSTŘENO
05:55 DEDIČSTVO
07:25 Panelák VIII.
09:10 Simpsonovci I.
05:40 Dovidenia, stará mama! II.
06:15 POLICAJTI V AKCII
07:15 POLICAJTI V AKCII
06:05 Bob staviteľ
06:20 Rev a motoroví miláčikovia I.
06:40 Tashiho svet
06:30 Hostitel
08:45 Bod zlomu
10:45 Za hranici