Zatiahnuté
-2°
Bratislava
Oto
5.12.2023
Zúrivé boje na východe Ukrajiny pokračujú, straty hlási i armáda
Zdielať na

Zúrivé boje na východe Ukrajiny pokračujú, straty hlási i armáda

KYJEV / Za posledných 24 hodín v bojoch s proruskými povstalcami na východe Ukrajiny padlo sedem vojakov a ďalších 24 sa zranilo. Podľa agentúry Reuters to v pondelok v Kyjeve oznámil armádny hovorca Vladyslav Selezňov s tým, že najväčšie strety sa odohrávajú pri meste Dabalceve.

Operáciu pri tomto meste ohlásili tiež povstalci. Na Ukrajine teraz zúria najtvrdšie boje od minulého roka, kedy sa uzavrelo prímerie.

K situácii na Ukrajine sa vyjadril aj najvplyvnejší muž sveta Barack Obama. Washington podľa neho zvažuje všetky možnosti, aby izoloval Rusko. Tiež Európska únia zvolala mimoriadnu schôdzu ministrov zahraničných vecí všetkých 28 členských štátov. 

"Sme hlboko znepokojení poslednými porušeniami prímeria a agresiou separatistov, ktorú vedú s ruskou podporou, technikou, financovaním, školením a vojakmi," povedal Barack Obama počas svojej návštevy v Indii.

Vystupňuje tlak na Rusko

"Zvážim všetky možnosti a pokúsim sa tento problém vyriešiť. Spolupracovať budeme, samozrejme, s našimi medzinárodnými partnermi, predovšetkým európskymi," dodal.

Keďže vina padá priamo na Moskvu, prezident Barack Obama plánuje "vystupňovať tlak na Rusko".

Boje na Ukrajine neutíchajú, pozrite si priložené video:

Ukrajinský prezident sa v nedeľu vyjadril, že zachytil rozhovory, ktoré dokazujú, že za odpálením rakety, ktorá dopadla neďaleko mesta Mariupol a zabila nemenej 30 ľudí, sú separatisti, píše ABC News.

Pozrite si autentické zábery z miesta útoku, ktorý sa odohral minulý štvrtok. Obsah videa nie je vhodný pre maloletých a slabšie povahy.

Útok na Mariupol, strategicky umiestnené prístavné mesto, znepokojil najmä Západ, no pravdepodobne opäť zhorší i vzťahy s Ruskom.

"Mesto je v šoku. Ulice sú prázdne a ľudia sa pripravujú na to najhoršie," dodala obyvateľka Yelena Koršenko.

SITA

Dvanásty konvoj

Moskva informovala, že do Donbasu vyšle v poradí dvanásty konvoj s materiálnou pomocou.

Kamióny v utorok vyjdú z Moskovskej oblasti do Rostovskej, kde sa podľa ruského ministerstva pre mimoriadne situácie pripoja ku kolóne ďalších nákladných vozov s pomocou, ktorá sa v regióne medzitým formuje. Zatiaľ sa nevie, kedy konvoj do Donbasu dorazí.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy