Polojasno
27°
Bratislava
Darina
12.8.2022
Napriek prímeriu boje na Ukrajine pokračujú. Zomrel vojak a 14 povstalcov
Zdielať na

Napriek prímeriu boje na Ukrajine pokračujú. Zomrel vojak a 14 povstalcov

KYJEV / Zrejme najväčší ozbrojený stret na východe Ukrajiny od nového prímeria z 9. decembra sa v pondelok odohral na letisku v Donecku. Zahynuli pri ňom traja ukrajinskí vojaci a štrnásť povstalcov.

Na pozície armády na letisku zaútočilo niekoľko desiatok ozbrojencov. Vojaci ale útok odrazili a "donecké letisko je pod úplnou kontrolou," uviedol prezident Petro Porošenko.

"Bohužiaľ sa potvrdila informácia o troch mŕtvych vojakoch. Ozbrojenci prišli o štrnásť ľudí, jeden terorista bol zajatý," dodal prezident.

Ukrajinskí predstavitelia ozbrojených proruských separatistov obvykle označujú za teroristov.

Prezident dôrazne odmietol výzvy, aby ozbrojené sily na proruských vzbúrencov zaútočili. Opäť pritom zdôraznil, že "vojenské riešenie otázky Donbasu neexistuje".

"Som zodpovedný ukrajinský prezident a veľmi zodpovedne sa staviam k životu každého ukrajinského vojaka," vyhlásil.

SITA

Papierové prímerie

Armádny hovorca Andrij Lysenko uviedol, že navzdory dohodnutému prímeriu počas uplynulých 24 hodín zahynul jeden príslušník ukrajinských ozbrojených síl.

"Padol jeden ukrajinský vojak z dobrovoľníckeho práporu Azov, ranení nie sú," uviedol.

Denník Ukrajinská pravda na svojom webe napísal, že dvadsaťročný vojak zahynul pri prestrelke s doneckými povstalcami pri Mariupole.

Konflikt na východe Ukrajiny si od apríla vyžiadal vyše 4700 obetí. Od 5. septembra, kedy sa Kyjev v Minsku dohodol so separatistami na prímerí, padlo podľa armády 203 príslušníkov vládnych síl, ďalších 818 sa zranilo.

Pozrite si reportáž o situácii na Ukrajine:

Súvisiace články

Najčítanejšie