Do ukrajinského Donbasu prišiel vianočný konvoj s humanitárnou pomocou

22.12.2014 12:46 Noviny.sk Zahraničie

Do ukrajinského Donbasu prišiel vianočný konvoj s humanitárnou pomocou

DONBAS / Hlavná časť povstaleckých síl v Donbase sa cez víkend stiahla od línie dotyku s ukrajinskými jednotkami. Z fronty ustúpili ruské jednotky aj dobrovoľníci. Proruskí radikáli na svojich miestach zostali. Do nepokojnej oblasti dorazil včera popoludní aj humanitárny konvoj.

"Počas víkendu bol v Luhanskej a Doneckej oblasti zaznamenaný odchod základnej časti jednotiek ruských a teroristických vojsk od línie dotky s ukrajinskými vojskami," citoval z analýzy ukrajinského armádneho analytika Dmytrija Tymčuka spravodajský server Cenzor. 

Povstalecké vojská ale v niekoľkých sektoroch ostávajú. Ide najmä o približne štyridsaťkilometrový úsek medzi mestami Lysyčansk a Pervomajsk v Luhanskej oblasti a niektoré sektory frontu pri Donecku a mestách Telmanov, Novoazovsk v Doneckej oblasti.

Ústup ruských jednotiek

Podľa Tymčuka, ktorého informácie z miest bojov sú väčšinou presné, z fronty ustúpili najmä ruské jednotky. Zatiaľčo oddiely proruských radikálov zostali na miestach silnejšieho sústredenia oddielu ukrajinskej armády.

Oficiálne armádne zdroje informáciu o sťahovaní povstaleckých jednotiek zatiaľ nepotvrdili. Správa ukrajinskej armády o bojoch za posledných 24 hodín hovorí o lokálnych prestrelkách pri obci Slovjanoserbsk, Frunze a Krymske v Luhanskej oblasti a menších bojoch pri meste Debalceve v Doneckej oblasti. Šesť útokov povstaleckých vojsk zaznamenali ukrajinskí vojaci aj v areáli doneckého letiska.

O obetiach víkendových bojov sa armádne velenie nezmieňuje. Od začiatku proruského povstania v polovici apríla zahynulo v Donbase a okolí podľa odhadov viac ako 4 700 ľudí, z veľkej časti civilistov.

Do nepokojnej oblasti prišiel v nedeľu vianočný konvoj, pozrite si priloženú reportáž:

Zdroj: noviny.sk, TV JOJ - Martina Uličná

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:30 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
11:35 Útek na Horu čarodejníc
13:50 Narnia: Princ Kaspian
11:15 Nové bývanie
12:45 Drvivý dopad
15:05 Denník ľadovej princeznej
11:00 Áno, šéfe! USA VII.
12:20 Kto porazí šéfkuchára
12:50 Keď je pečenie umenie IV.
11:20 Arthur a Minimojovia
11:45 Bob staviteľ XV. - XVIII.
12:00 Maxipes Fík
11:20 Kolo zázraků
13:10 Příšerky z vesmíru
14:45 Za zavřenými dveřmi