Do ukrajinského Donbasu prišiel vianočný konvoj s humanitárnou pomocou

22.12.2014 12:46 Noviny.sk Zahraničie

Do ukrajinského Donbasu prišiel vianočný konvoj s humanitárnou pomocou

DONBAS / Hlavná časť povstaleckých síl v Donbase sa cez víkend stiahla od línie dotyku s ukrajinskými jednotkami. Z fronty ustúpili ruské jednotky aj dobrovoľníci. Proruskí radikáli na svojich miestach zostali. Do nepokojnej oblasti dorazil včera popoludní aj humanitárny konvoj.

"Počas víkendu bol v Luhanskej a Doneckej oblasti zaznamenaný odchod základnej časti jednotiek ruských a teroristických vojsk od línie dotky s ukrajinskými vojskami," citoval z analýzy ukrajinského armádneho analytika Dmytrija Tymčuka spravodajský server Cenzor. 

Povstalecké vojská ale v niekoľkých sektoroch ostávajú. Ide najmä o približne štyridsaťkilometrový úsek medzi mestami Lysyčansk a Pervomajsk v Luhanskej oblasti a niektoré sektory frontu pri Donecku a mestách Telmanov, Novoazovsk v Doneckej oblasti.

Ústup ruských jednotiek

Podľa Tymčuka, ktorého informácie z miest bojov sú väčšinou presné, z fronty ustúpili najmä ruské jednotky. Zatiaľčo oddiely proruských radikálov zostali na miestach silnejšieho sústredenia oddielu ukrajinskej armády.

Oficiálne armádne zdroje informáciu o sťahovaní povstaleckých jednotiek zatiaľ nepotvrdili. Správa ukrajinskej armády o bojoch za posledných 24 hodín hovorí o lokálnych prestrelkách pri obci Slovjanoserbsk, Frunze a Krymske v Luhanskej oblasti a menších bojoch pri meste Debalceve v Doneckej oblasti. Šesť útokov povstaleckých vojsk zaznamenali ukrajinskí vojaci aj v areáli doneckého letiska.

O obetiach víkendových bojov sa armádne velenie nezmieňuje. Od začiatku proruského povstania v polovici apríla zahynulo v Donbase a okolí podľa odhadov viac ako 4 700 ľudí, z veľkej časti civilistov.

Do nepokojnej oblasti prišiel v nedeľu vianočný konvoj, pozrite si priloženú reportáž:

Zdroj: noviny.sk, TV JOJ - Martina Uličná

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:50 Súdna sieň
10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
10:00 Nová záhrada
10:55 Letecké katastrofy III.
12:10 Profesionáli VII.
09:20 Panelák IX.
10:30 Panelák IX.
11:55 Nákupné maniačky
10:20 Požiarnik Sam VIII.
10:30 Okido II.
10:45 Pat a Mat
08:30 Bod zlomu
10:35 E.A. Poe: Podivný experiment
12:35 Svatba na bitevním poli