Kráľovstvo je zachránené, Škótsko zostane v Británii

Kráľovstvo je zachránené, Škótsko zostane v Británii

EDINBURGH / Referendum o nezávislosti Škótska vyhrali unionisti - odporcovia odtrhnutia krajiny od Veľkej Británie. Ich náskok je prekvapivo vysoký. V referende dostali 55 percent hlasov. Šéf nacionalistov Alex Salmond prijal porážku. Britský premiér David Cameron sľúbil škótskemu parlamentu väčšie právomoci.

Po spočítaní 31 z 32 okrskov odporcovia škótskej samostatnosti získali viac ako 55 percent hlasov. Okolo siedmej hodiny ráno dostali 1,914 miliónov hlasov, zatiaľ čo ich stúpenci 1,539 miliónov hlasov.

Údaje o celkovej volebnej účasti sa podľa britských médií pohybujú okolo rekordných 84 percent voličov.

Cameron sa teší

Separatisti, ktorí sa usilovali o ukončenie 307 rokov trvajúcej únie Škótska s Anglickom, síce uspeli v najväčšom škótskom meste Glasgow, okrem toho ale ovládli iba tri okrsky. Na celkové víťazstvo to nestačilo.

Britský premiér David Cameron ocenil, že Británia po škótskom referende zostáva jednotná. Na rannom brífingu pred svojim sídlom potvrdil, že Škótsko dostane sľúbené právomoci. Cameron sľúbil Škótsku väčšie právomoci, keď odmietne samostatnosť

"Škótsky ľud prehovoril a priniesol jasný výsledok. Udržali našu krajinu zloženú zo štyroch národov spoločne. Rovnako ako milióny ďalších ľudí z toho mám veľkú radosť," povedal Cameron s tým, že otázka škótskej samostatnosti bola "na generáciu" vyriešená.

Premiér už hovoril so škótskym ministrom a hlavným stúpencom škótskej nezávislosti Alexom Salmondom. "Pogratuloval som mu k náročnej kampani. Som potešený, že Škótska národná strana sa pripojí k jednaniu o ďalšom predávaní právomoci Škótsku," uviedol Cameron.

Obrovské sklamanie

Podľa projekcií britských televízií bude po hlasovaní rozdiel medzi oboma tábormi až desaťpercentný, čo je viac než odhadovali posledné prieskumy, píše britská BBC.

Podľa doterajších výsledkov sa pre zachovanie únie vyslovilo cez 1,4 milióna hlasov, pre definitívnu istotu je podľa médií potrebných ešte 400 tisíc vo zvyšných okrskoch, čo sa unionistom veľmi pravdepodobne podarí. Odporcovia zaostávajú o takmer 300 tisíc hlasov.

Vedúca kampane za nezávislosť Škótska Nicola Sturgeon de facto priznala porážku. "Cítim obrovské sklamanie, že sa nám s tesným rozdielom nepodarilo zaistiť voľbu pre Áno," povedala.

Škótsko rozhodovalo o osude Spojeného kráľovstva, ktoré v roku 1707 zjednotilo ich krajinu so susedným Anglickom do mocnej ostrovnej ríše. Pozrite si priloženú reportáž Martina Krpača:

Glasgow s nízkou účasťou

Dôležitým úspechom pre unionistov sa stal výsledok z Aberdeenu, kde získali takmer 59 percent hlasov. Úspešne pre nich dopadlo aj hlasovanie na ostrovoch Orkneje a Shetlandy.

Zdroj: SITA

V oblasti najľudnatejšieho škótskeho mesta Glasgow bola so 75 percentami jedna z najnižších účastí v celom Škótsku. Separatisti oslavovali triumf s takmer 54 percentami, čo však na zvrat priebežne veľkého náskoku nestačilo.

Zdroj: SITA

Po vyhlásení výsledkov prehovorí v Londýne britský premiér David Cameron a oznámi podrobnosti o udelení nových právomocí Škótska. Popoludní sa k referendu písomne vyjadrí aj kráľovná Alžbeta II.

Zdroj: noviny.sk, BBC, ČTK, TV JOJ - Martin Krpač

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Bez servítky
06:20 Noviny TV JOJ
07:00 Krimi
05:35 Kinosála
06:00 Kutyil s.r.o.
07:15 Kutyil s.r.o.
05:30 Premeny domov na Havaji
05:50 Rodinné záležitosti
07:25 Prvé oddelenie
05:00 Zabi nudu! II.
05:05 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:05 Hledá se Yetti
06:50 Šachový princ
08:45 Příběh mořské panny