Ukrajinské jednotky obkľúčili Mariupol, zabili piatich Rusov

Ukrajinské jednotky obkľúčili Mariupol, zabili piatich Rusov

MARIUPOL / Ukrajinské jednotky obkľúčili strategický prístav Mariupol na brehu Azovského mora. Proruskí separatisti uviedli, že počas ranného útoku zahynulo päť moskovských bojovníkov, informovala agentúra Reuters.

"Operácia začala ráno o piatej. Všetky kľúčové bašty povstalcov sú pod našou kontrolou," oznámil ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov.

Oblasť v centre Mariupoľa je uzavretá. Podľa ministra v meste operujú jednotky ministerstva vnútra, Národná garda a príslušníci zvláštnych jednotiek, píše Reuters.

Dvaja mŕtvi

Nepokoje sú aj vo východoukrajinskom Donecku, kde neznámi páchatelia vyhodili do vzduchu auto jedného zo separatistických vodcov Denisa Pušilina.

Výbuch usmrtil dvoch ľudí a zranil niekoľkých okolidúcich. Samotnému Pušilinovi sa nič nestalo, pretože bol na rokovaniach v Moskve. Žiada o vojenských zásah na Ukrajine, informovala Russia Today.

Po explózii Pušilinovho auta nasledovala streľba z automatických zbraní. "Vybuchlo mi auto. Boli tam traja ľudia, dvaja zahynuli," povedal predseda parlamentu samozvanej Doneckej ľudovej republiky Pušilin. Dodal, že auto prestal používať pred dvoma dňami, píše Russia Today.

Výbuch zabil dvoch ľudí, niekoľko ďalších zranil. Pozrite si priložené video:

Povstalecká vláda samozvanej republiky sídli v budove správy Doneckej oblasti. Sám Pušilin bol v Moskve, kde žiadal o vyslanie mierových síl, teda o vojenský zásah na východe Ukrajiny.

Zdroj: SITA

V Donecku vládne napätie vyvolané stretmi separatistov s ukrajinskými bezpečnostnými zložkami. V miliónovej metropole je situácia pokojnejšia než v Slavjansku a Kramatorsku.

Z najrizikovejších oblastí Ukrajiny evakuovali stovky ukrajinských žien a detí. Pozrite si priloženú reportáž:

Tanky na území Ukrajiny

Ukrajinský prezident Petro Porošenko telefonoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o svojom mierovom pláne, ktorý má nepokoje na východe Ukrajiny zastaviť.

Porošenko v rozhovore spomenul aj údajné preniknutie trojice tankov z Ruska a akciu označil za neprijateľnú. Tanky podľa Kyjeva vstúpili na územie Ukrajiny spoločne s vojenskou kolónou obrnených transportérov a ďalších vozidiel, ktoré ukrajinskí vojaci čiastočne zničili.

Moskva označila incident za dezinformáciu. Podľa niektorých zdrojov ide o ukrajinské tanky, ktorých sa zmocnili rebeli. Ich pôvod je nejasný, pretože vozidlá nemali identifikačné znaky.

Zdroj: noviny.sk, Reuters

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

07:25 Noviny TV JOJ
08:15 Labková patrola III.
08:45 SpongeBob v nohaviciach VI.
07:15 Kutyil s.r.o.
08:20 Miláčikovo
09:20 Na chalupe
06:55 Rodinné záležitosti
08:30 Prvé oddelenie
08:55 Prvé oddelenie
07:20 Krtko
07:55 Malí fidlikanti
08:10 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
07:25 Tom Sawyer
09:25 Kincsem
11:35 Já, kocour