Rusi odpovedali na cvičenia NATO v Pobaltí vlastnými manévrami

Rusi odpovedali na cvičenia NATO v Pobaltí vlastnými manévrami

MOSKVA/RIGA / Severoatlantická aliancia v pondelok v Pobaltí zahájila rozsiahle manévre s účasťou 4 700 vojakov z desiatich členských štátoch a asi s osemsto vozidlami. Malo by ísť o jedno z najväčších cvičení od ruskej anexie polostrova Krym a potrvá do 20. júna. Šéf ruskej diplomacie vzápätí varoval pred kontraproduktívnym rozširovaním NATO na východ. Ruská odpoveď prišla onedlho.

"Umelé snahy aliancie NATO pokračovať v rozširovaní na východ, rovnako ako posilňovanie vojenskej infraštruktúry pri hraniciach s Ruskom, sú kontraproduktívne," vyhlásil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov po stretnutí so svojim fínskym kolegom.

Podľa Lavrova rozširovanie NATO odporuje záväzkom členských krajín aliancie voči Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe a dohodám medzi alianciou a Ruskom.

Ochrana hraníc

Po marcovej anexii Krymu, ktorá vystrašila ruských susedov, aliancia posilnila svoje aktivity pri hraniciach s Ruskom, a to aj na území pobaltských republík.

Estónsko, Litva a Lotyšsko, ktoré vstúpili do NATO pred desiatimi rokmi, sa obávajú rastúcej vojenskej sily Ruska.

Spojené štáty vyslali do Pobaltia a Poľska šesťsto výsadkárov.

Moskva tvrdí, že vyslanie dodatočných síl NATO do strednej a východnej Európy odporuje dohodám.

Washington naopak obviňuje Rusko, že sa snaží zmeniť architektúru európskej bezpečnosti, a tak spojenci musia dať najavo odhodlanie brániť každý kúsok územia členských krajín NATO.

Bulharsko musí stopnúť práce na plynovode, pozrite si video:

Nenechajú to len tak

Toto však nezostane bez odpovede z ruskej strany. "Príjmeme všetky potrebné politické aj vojenské kroky, aby sme spoľahlivo zaistili našu bezpečnosť," vyhlásil námestník ministra zahraničných vecí Vladimir Titov.

Počínanie aliancie NATO podľa neho len zvyšuje napätie v už aj tak napätej situácii, a to by mohlo mať katastrofické následky.

Lavrov na návšteve Fínska skritizoval aj rozhodnutie Bruselu pozastaviť na území Bulharska výstavbu nového plynovodu South Stream, ktorý má cez Čierne more a Balkán priviesť ruský plyn do Európy, s výlukou Ukrajiny.

"Počuli sme, že rokovania o plynovode budú pozastavené, pokým Rusko neuzná vládu v Kyjeve. Považujete to za konštruktívne?" spýtal sa Lavrov a obvinil Európsku komisiu, že podľahla chuti potrestať Rusko a pomstiť sa namiesto toho, aby sa riadila snahou zaistiť legitímne hospodárske záujmy členských štátov Európskej únie.

Rusi cvičia vedľa NATO

Ruská odpoveď na seba nenechala dlho čakať. Armáda zareagovala na cvičenia NATO začatím vlastných manévrov. Do cvičení zapojili aj baltskú námornú flotilu a výsadkárov.

Počet vojakov a objem materiálu ministerstvo obrany odhaduje na rovnaký, ako v prípade manévrov aliancie.

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

08:15 Labková patrola III.
08:45 SpongeBob v nohaviciach VI.
09:10 Naši
08:20 Miláčikovo
09:20 Na chalupe
10:20 Nové bývanie
06:55 Rodinné záležitosti
08:30 Prvé oddelenie
08:55 Prvé oddelenie
08:10 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
08:30 Petronela Jabĺčková
08:40 Barbapapa II.
07:25 Tom Sawyer
09:25 Kincsem
11:35 Já, kocour