Zatkli lídra východoukrajinských rebelov

Zatkli lídra východoukrajinských rebelov

SLAVJANSK / Jeden z vodcov východoukrajinských separatistov Vjačeslav Ponomarjov bol zatknutý a zbavený funkcie ľudového starostu Slavjanska. Dôvod zatiaľ nie je známy. Nástupcom Ponomarjova sa stal Vladimir Pavlenko.

Bývalý riaditeľ textilného závodu a majiteľ továrne na výrobu toaletných mydiel Vjačeslav Ponomarjov sa stal ústrednou postavou radikálneho krídla východoukrajinských separatistov.

Po zvolení nového ukrajinského prezidenta Petra Porošenka dramaticky odmietol akékoľvek výzvy k zmieru s Kyjevom a Porošenka označil za diablovho veľvyslanca.

"Nový prezident je monštrum, ktoré sa ukrýva pod nevinnou maskou čokoládového zajačika," povedal Ponomarjov s narážkou na reťaze čokoládovní Roshen, ktoré prezident vlastní.

Nikto nič netuší

Ľudovým starostom sa stal Ponomarjov v polovici apríla po útoku separatistov na slavjansku kanceláriu ukrajinskej tajnej služby SBU. Pár dní nato si vyslúžil záujem médií, keď jeho ľudia zadržali skupinu zahraničných pozorovateľov. Tí na východe Ukrajiny plnili zvláštnu vojenskú misiu pod patronátom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

Z najrizikovejších oblastí evakuovali stovky ukrajinských žien a detí. Pozrite si priloženú reportáž:

Vedúci predstavitelia povstaleckej Doneckej ľudovej republiky o výmene starostu nevedia. Spojenie so Slavjanskom, ktorý je obkľúčený ukrajinskou armádiu, je prakticky nulové.

Stotisícový Slavjansk je v kritickej situácii. Streľba ukrajinskej armády podľa povstalcov zrovnala so zemou polovicu domov. Sú prerušené dodávky elektriny, vody a plynu. Vystrašené rodiny hľadajú cestu, ako sa dostať z mesta preč.

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:20 Prvé oddelenie
05:50 Bez servítky
06:55 Krimi
05:15 Naši
05:40 Naši
06:10 Kutyil s.r.o. II.
05:30 Presne takto o rok I.
06:15 Premeny domov na Havaji
06:55 Rodinné záležitosti
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
05:40 Mrkáček Bill
07:25 Tom Sawyer
09:25 Kincsem