Povstalci ovládajú polovicu volebných okrskov, Putin taktizuje

Povstalci ovládajú polovicu volebných okrskov, Putin taktizuje

KYJEV / Ukrajina sa pripravuje na nedeľňajšie prezidentské voľby, aj napriek tomu, že nepokoje medzi vládnymi silami a proruskými separatistami na východe krajiny pokračujú. Polovica volebných okrskov v Donecku a Luhansku je pod kontrolou proruských rebelov a voľby sa tam pravdepodobne neuskutočnia.

Prezidentské voľby

Ukrajinci si budú voliť nového prezidenta, ktorý má nahradiť Viktora Janukovyča. Ten ešte vo februári utiekol pred protestami do Ruska. Zo všetkých kandidátov vedie podnikateľ Petro Porošenko, ktorý potrebuje získať aspoň 50-percentnú podpor, píše americký portál Bloomberg.com.

V dôsledku bojov sa na voľby nepripravujú v Donecku a Luhansku. "Nie je jednoduché pripraviť voľby, keď sú obrovské finančné, politické a vojenské prostriedky vynaložené na ich narušenie," ozrejmil premiér Arsenij Jaceňuk. "Svoj hlas môžu odovzdať Ukrajinci zo západu, východu, severu a juhu. Voľby budú spravodlivé a slobodné."

Ukrajinci v nedeľu ukážu celému svetu, ale predovšetkým sami sebe, že sa nedajú nikým zastrašiť, prehlásil Jaceňuk. "Bude to mandát k nezadržateľnej ceste zo šedej zóny bezprávia a temnoty, dusivých síl do spoločne zdieľanej slobody, kde sa dýcha voľnejšie," uviedol premiér.

Podľa šéfa Kremľa by voľby a volebnú legitimitu mohlo ohroziť násilie v krajine, no nech to dopadne akokoľvek, Vladimir Putin bude spolupracovať s budúcim ukrajinským prezidentom. Aj v prípade, že to nebude v súlade s medzinárodnými štandardami. "Situácia sa musí upokojiť. Ja budem rešpektovať vôľu ukrajinského ľudu," uviedol.

Ukrajinské ministerstvo vnútra zaznamenalo viac ako 60 násilných útokov proti volebným okrskom na východe krajiny. Niekoľko osôb uniesli a zabili. Podľa odhadov stratí možnosť zapojiť sa do hlasovania asi desatina ukrajinských voličov. Dôvodom sú nepokoje a akcie separatistov.

Strety pokračujú

Strety na východe Ukrajiny pokračujú. Päť stúpencov Kyjeva zabili. Ďalších viac ako 20 ukrajinských vojakov zomrelo pri útoku povstalcov neďaleko Donecka.

Deväť z dvadsiatich dvoch volebných miestností v Donecku a osem z dvanástich v Luhansku bude zatvorených, povedal Volodymyr Hrynyak, vedúci bezpečnostného oddelenia ministerstva vnútra. Vo viacerých oblastiach budú bezpečnosť volebných miestností zaisťovať policajné zložky.

"Chcem uistiť našich krajanov v Donecku a Luhansku, ktorí nebudú môcť voliť kvôli vojne, že nás zločinci nebudú dlho terorizovať," uviedol Jaceňuk.

Putin poukázal na násilie na Ukrajine. Uviedol, že Ukrajina je v občianskej vojne a "prísne vzaté v súčasnej situácii by sa voľby konať nemali", pretože Janukovyč, ktorý vo februári utiekol do Ruska, "nebol odvolaný ústavným postupom".

Slavjansk pod paľbou

Ukrajinská armáda v posledných 24 hodinách pokračovala v ostreľovaní východoukrajinského Slavjanska. Vojaci zasiahli i obytné časti mesta a útočia na slavjanské predmestie. Povstalci im odpovedajú paľbou z automatických zbraní a mínometov. Počet zranených či zabitých zatiaľ nie je známy.

"Stojíme tu s holými rukami a oni po nás idú. Mieria nám na hlavy puškami, nad nami lietajú guľky," opisuje obyvateľ. "Systematicky pália. Strieľajú stále, ráno, večer, v noci, bez prestávky," opisuje obyvateľka.

Povstalecké vedenie rozširuje v meste letáky s výzvou k evakuácii. Obyvatelia stotisícového Slavjanska by sa tak vraj mali zachrániť pred chystaným frontálnym útokom armády.

V miestnostiach 2x2 metre sa schováva aj 7 ľudí, ktorí stále veria, že raz to skončí a aj s deťmi prežijú. "Bojím sa o život, keď sa tu strieľa," hovorí chlapec.

"Chceme sa pripojiť k Rusku. Nech sem Putin pošle vojsko ako na Krym. Chceme byť v bezpečí," hovorí vystrašená obyvateľka. "Budem strieľať. Keď nie ja, budú strieľať oni. Chcem len mier," dodáva obyvateľ.

Ukrajinské ministerstvo vnútra priznalo problémy s mierou loajality v radách ukrajinských bezpečnostných zborov. Na východe krajiny pôsobí podľa ministerstva 17 tisíc policajtov, časť z nich ale odmieta plniť rozkazy alebo prebehla do tábora separatistov. Proti väčšine z nich ministerstvo zahájilo disciplinárne konanie alebo ich trestne stíha.

Reportáž priamo zo Slavjanska:

Majster taktik

Putin je majstrom v rozporuplných správach. Robí to, aby zmiatol súpera a dokázal predvídať jeho reakcie. Podľa toho prispôsobuje svoju taktiku, tvrdia analytici.

"Putin niekoľkokrát tvrdil, že vojská z pohraničia s Ukrajinou stiahol, a pritom tam boli. Najprv ohrozoval, potom ustúpil. Je to hra, je to politika," uviedol Dimitrij Trenin, riaditeľ Carnegie Moscow Center.

"Je majstrom v taktike. Vie veľmi dobre prehodnotiť situáciu, zvážiť všetky faktory a stanoviská a urobiť ďalšie kroky," konštatuje Fiona Hall, riaditeľka Brookings Institute.

Zdroj: noviny.sk, Bloomberg.com, ČTK, TV JOJ - Martin Krpáč

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:20 Súdna sieň
06:10 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:25 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:40 Policajti v akcii
06:45 Prvé oddelenie
07:10 Prvé oddelenie
05:05 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:45 Jak změřit svět
08:55 Let’s Dance: Revolution
10:45 Já, kocour