Nevedia nájsť zamestnancov. Jeden zo zásadných zamestnávateľov na východe preto pomaly odchádza

Nevedia nájsť zamestnancov. Jeden zo zásadných zamestnávateľov na východe preto pomaly odchádza

MICHALOVCE / Niekedy to bolo úctyhodných 3500, teraz je to až o tisícku menej. Taký je stav pracovníkov u najväčšieho zamestnávateľa v Michalovciach a okolí. Spoločnosť Yazaki postupne prepúšťa a presúva výrobu do Rumunska. Miestni sa obávajú totálneho konca firmy, ako sa stalo už pred rokmi v Prievidzi.

Centrála firmy už prijala strategické rozhodnutie. Za presunom výroby je aj neochota ľudí pracovať za ponúkaný plat. "Rozhodlo sa o vyváženom delení výroby medzi Slovenskom a niektorým z ďalších závodov spoločnosti Yazaki vo východnej Európe," tak znie stanovisko firmy. Firma postupne prepúšťa a zároveň ľuďom nepredlžuje zmluvy. Budúcnosť vraj nie je ružová. Do Rumunska už previezli aj časť strojov a výrobných liniek.

"Spoločnosť Yazaki je nútená znížiť počet pracovných síl na stabilnú úroveň, čím celkovo ochráni výrobu v Michalovciach," tvrdí firma v stanovisku. Závod vyrába káblové zväzky pre luxusné automobily. Ide o mimoriadne namáhavú prácu. Ak ju lepšie a lacnejšie zvládnu v zahraničí, Sováci už nebudú zaujímaví.

To, na akú konečnú úroveň a dokedy sa má znížiť stav zamestnancov, je utajovaná informácia. Všetci sú pre istotu pripravení aj na krízový scenár v prípade ohlásenia hromadného prepúšťania. "Spoločnosť Yazaki je veľmi odhodlaná prispôsobiť zamestnanosť čo najprijateľnejším a najspoľahlivejším spôsobom," uzatvára firma v stanovisku.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Noviny TV JOJ
07:10 Súdna sieň
05:35 Skutočné paničky z Atlanty VII.
06:15 Hoď svišťom II.
06:50 Simpsonovci XXIII.
05:10 Nákupné maniačky
06:00 PÁLI VÁM TO
06:45 NA CHALUPE
05:20 Robošváb
05:45 Sherm a jeho mikróby
06:00 Tučniak Pecola
06:00 Nowhere Boy
07:45 Pohledný mizera
09:20 Velká svatba