Legendárnu obrátenú pyramídu vyhlásili za národnú pamiatku

Legendárnu obrátenú pyramídu vyhlásili za národnú pamiatku

BRATISLAVA / Legendárnu bratislavskú obrátenú pyramídu, budovu Slovenského rozhlasu, vyhlásili za národnú pamiatku. Na svojom webe o tom informoval Pamiatkový úrad Slovenskej republiky.

Podľa pamiatkového úradu svojimi hodnotami reprezentuje architektonické dedičstvo povojnovej modernej architektúry, je jedným z vrcholných diel neskorého modernizmu na Slvoensku v jej najexpresívnejšej experimentálnej forme.

"Objekt s výraznou expresionisticky tvarovanou formou pyramídy je odkazom na najaktuálnejšie súdobé prejavy neskorej moderny vo svete. Nákladná experimentálna stavba vznikajúca v uvoľnenej atmosfére 60. rokov je svedectvom dobe priaznivo naklonenej veľkorysým riešeniam, ktorá umožnila tvorcom experimentovať, použiť progresívne technológie a konštrukčné princípy," uvádza na svojej stránke pamiatkový úrad.

Budovu navrhli architekti Štefan Ďurkovič a Štefan Svetko. Ako výnimočné dielo bola budova dokonca publikovaná v renomovaných zahraničných vydavateľstvách a časopisoch.

Nahrávacie priestory  a koncertná sála v pôvodnom architektonickom riešení sú unikátom Slovenska. Dodnes je budova vnímaná ako symbol Bratislavy. V roku 2001 sa stala Stavbou storočia v kategórii Občianske stavby.

V Čadci sa architekti pochlapili tiež. Namaľovali na zem prvý 3D priechod pre chodcov. Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

07:40 UHÁDNI MÔJ VEK
09:10 Gumkáči III.
09:35 Gumkáči III.
08:15 NOVÁ ZÁHRADA
09:15 NA CHALUPE
10:35 NOVÉ BÝVANIE DIZAJN
07:30 Hawaii 5.0 VII.
08:35 Homeland: V mene vlasti V.
10:00 Kardashianky a ich rodina
08:20 Zubor Pompík
08:30 Bob staviteľ
08:40 Oskar v balóne
06:55 Pozlátko Hollywoodu
08:25 Něco na těch mužích je
10:00 Asterix: Sídliště bohů