Legendárnu obrátenú pyramídu vyhlásili za národnú pamiatku

Legendárnu obrátenú pyramídu vyhlásili za národnú pamiatku

BRATISLAVA / Legendárnu bratislavskú obrátenú pyramídu, budovu Slovenského rozhlasu, vyhlásili za národnú pamiatku. Na svojom webe o tom informoval Pamiatkový úrad Slovenskej republiky.

Podľa pamiatkového úradu svojimi hodnotami reprezentuje architektonické dedičstvo povojnovej modernej architektúry, je jedným z vrcholných diel neskorého modernizmu na Slvoensku v jej najexpresívnejšej experimentálnej forme.

"Objekt s výraznou expresionisticky tvarovanou formou pyramídy je odkazom na najaktuálnejšie súdobé prejavy neskorej moderny vo svete. Nákladná experimentálna stavba vznikajúca v uvoľnenej atmosfére 60. rokov je svedectvom dobe priaznivo naklonenej veľkorysým riešeniam, ktorá umožnila tvorcom experimentovať, použiť progresívne technológie a konštrukčné princípy," uvádza na svojej stránke pamiatkový úrad.

Budovu navrhli architekti Štefan Ďurkovič a Štefan Svetko. Ako výnimočné dielo bola budova dokonca publikovaná v renomovaných zahraničných vydavateľstvách a časopisoch.

Nahrávacie priestory  a koncertná sála v pôvodnom architektonickom riešení sú unikátom Slovenska. Dodnes je budova vnímaná ako symbol Bratislavy. V roku 2001 sa stala Stavbou storočia v kategórii Občianske stavby.

V Čadci sa architekti pochlapili tiež. Namaľovali na zem prvý 3D priechod pre chodcov. Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

14:50 Lúpež po anglicky
16:50 Rok vtákov
19:00 Krimi
13:55 Skok do neznáma
15:50 Letecké katastrofy XV.
16:50 Môj bratranec Vinny
14:30 Nákupné maniačky
20:10 Kravaťáci VI.
21:00 INKOGNITO
14:55 Sherm a jeho mikróby
15:10 Bobove dobrodružstvá na pláži
15:30 Sam a Max
13:40 Vlna zabiják
15:20 Absurdistán
17:00 Já, kocour