Legendárnu obrátenú pyramídu vyhlásili za národnú pamiatku

Legendárnu obrátenú pyramídu vyhlásili za národnú pamiatku

BRATISLAVA / Legendárnu bratislavskú obrátenú pyramídu, budovu Slovenského rozhlasu, vyhlásili za národnú pamiatku. Na svojom webe o tom informoval Pamiatkový úrad Slovenskej republiky.

Podľa pamiatkového úradu svojimi hodnotami reprezentuje architektonické dedičstvo povojnovej modernej architektúry, je jedným z vrcholných diel neskorého modernizmu na Slvoensku v jej najexpresívnejšej experimentálnej forme.

"Objekt s výraznou expresionisticky tvarovanou formou pyramídy je odkazom na najaktuálnejšie súdobé prejavy neskorej moderny vo svete. Nákladná experimentálna stavba vznikajúca v uvoľnenej atmosfére 60. rokov je svedectvom dobe priaznivo naklonenej veľkorysým riešeniam, ktorá umožnila tvorcom experimentovať, použiť progresívne technológie a konštrukčné princípy," uvádza na svojej stránke pamiatkový úrad.

Budovu navrhli architekti Štefan Ďurkovič a Štefan Svetko. Ako výnimočné dielo bola budova dokonca publikovaná v renomovaných zahraničných vydavateľstvách a časopisoch.

Nahrávacie priestory  a koncertná sála v pôvodnom architektonickom riešení sú unikátom Slovenska. Dodnes je budova vnímaná ako symbol Bratislavy. V roku 2001 sa stala Stavbou storočia v kategórii Občianske stavby.

V Čadci sa architekti pochlapili tiež. Namaľovali na zem prvý 3D priechod pre chodcov. Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:15 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
20:20 ZBOHATNITE S JOJKOU
19:40 Hoď svišťom
20:35 Ja, robot
23:00 Vikingovia III.
19:35 Prvé oddelenie
20:10 Vtierka Castle VI.
21:00 C.S.I.: Kriminálka New York
19:35 Fix a Foxi
20:00 Príbehy dvoch myší II.
20:25 Robošváb II.
18:40 Angele a Tony
20:15 Hon na skřítky
21:50 Mafiánovi