Legendárnu obrátenú pyramídu vyhlásili za národnú pamiatku

Legendárnu obrátenú pyramídu vyhlásili za národnú pamiatku

BRATISLAVA / Legendárnu bratislavskú obrátenú pyramídu, budovu Slovenského rozhlasu, vyhlásili za národnú pamiatku. Na svojom webe o tom informoval Pamiatkový úrad Slovenskej republiky.

Podľa pamiatkového úradu svojimi hodnotami reprezentuje architektonické dedičstvo povojnovej modernej architektúry, je jedným z vrcholných diel neskorého modernizmu na Slvoensku v jej najexpresívnejšej experimentálnej forme.

"Objekt s výraznou expresionisticky tvarovanou formou pyramídy je odkazom na najaktuálnejšie súdobé prejavy neskorej moderny vo svete. Nákladná experimentálna stavba vznikajúca v uvoľnenej atmosfére 60. rokov je svedectvom dobe priaznivo naklonenej veľkorysým riešeniam, ktorá umožnila tvorcom experimentovať, použiť progresívne technológie a konštrukčné princípy," uvádza na svojej stránke pamiatkový úrad.

Budovu navrhli architekti Štefan Ďurkovič a Štefan Svetko. Ako výnimočné dielo bola budova dokonca publikovaná v renomovaných zahraničných vydavateľstvách a časopisoch.

Nahrávacie priestory  a koncertná sála v pôvodnom architektonickom riešení sú unikátom Slovenska. Dodnes je budova vnímaná ako symbol Bratislavy. V roku 2001 sa stala Stavbou storočia v kategórii Občianske stavby.

V Čadci sa architekti pochlapili tiež. Namaľovali na zem prvý 3D priechod pre chodcov. Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:00 Súdna sieň
11:00 ZÁCHRANÁRI
12:00 NOVINY O 12:00
10:05 MACGYVER : NOVÉ ČASTI II.
11:25 NOVÉ BÝVANIE
12:45 NA CHALUPE
09:25 Policajt z L.A.
10:45 NEUVERITEĽNÉ! Záhady Crissa Angela II.
11:10 NEUVERITEĽNÉ! Záhady Crissa Angela II.
10:10 Jahôdka a jej kamaráti II.
10:35 Agi Bagi II.
10:50 Zabi nudu! II.
09:20 Red Dog - psí legenda
11:05 Góóól! III.
12:50 Let’s Dance: Revolution