Úrady potvrdili štvrtý prípad osýpok v Bratislave

Úrady potvrdili štvrtý prípad osýpok v Bratislave

BRATISLAVA / V Bratislave sa vyskytol ďalší, v poradí už štvrtý prípad osýpok. V stredu pritom potvrdil Regionálny úrad verejného zdravotníctva tretí prípad tohto infekčného ochorenia na Slovensku. Trpela ním 43-ročná žena, teraz ide opäť o ženu.

Informáciu zverejnil Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ). Ako prvá o tom informovala RTVS. Osýpky sa tentokrát vyskytli u 41-ročnej ženy. Pacientku hospitalizovali ešte vo štvrtok. "Dnes, to je 22.12.2017 bolo u pacientky laboratórne potvrdené ochorenie na osýpky. Zabezpečujeme potrebné protiepidemické opatrenia," stojí v tlačovej správe RÚVZ. 

Prvý prípad sa na Slovensku vyskytol koncom apríla v Košiciach, išlo o občana Talianska. Druhý prípad je z 8. decembra, tretí zaznamenali len o necelé dva týždne neskôr a aktuálny štvrtý už o pár dní. 

Osýpky sú jedným z najzávažnejších vírusových ochorení detského veku. Ich závažnosť spočíva najmä v častých komplikáciách, ako sú zápaly pľúc, priedušiek, uší a centrálneho nervového systému. Ochorenie patrí k najnákazlivejším prenosným ochoreniam a rýchlo sa šíri vzduchom najmä medzi neočkovanými skupinami obyvateľstva. Pred zavedením očkovania proti osýpkam sa evidovali tisíce ochorení ročne s početnými komplikáciami a úmrtiami. Po roku 1969, kedy u nás bolo zavedené pravidelné očkovanie detí, chorobnosť postupne klesala až na nulové hodnoty.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas aj naďalej zdôrazňuje, že z dôvodu možného importu osýpok z okolitých krajín je potrebná zvýšená ostražitosť zdravotníckych pracovníkov, najmä praktických lekárov pre deti a dorast a dospelých, aby v rámci diferenciálnej diagnostiky pri pozitívnych klinických príznakoch a pri pozitívnej epidemiologickej anamnéze mysleli aj na toto závažné prenosné ochorenie.

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

13:45 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
16:00 POLICAJTI V AKCII
17:00 NOVINY O 17:00
13:40 Planéta bez ľudí II.
14:35 MacGyver
16:45 NEUVERITEĽNÉ! Záhady Crissa Angela
13:30 Kosti IV.
14:30 Vražedné Miami
15:30 Graceland III.
14:00 Mestečko Wackaville
14:30 Robošváb
14:55 Sherm a jeho mikróby
13:30 Příběhy ze Země Oz: Dorotčin návrat
15:10 Absurdistán
16:55 Žena z mých snů