Zatiahnuté
Bratislava
Bohuš
27.1.2023
Obyvatelia mesta majú novú celoročnú tržnicu za viac ako 816-tisíc eur
Zdielať na
Banská Bystrica

Obyvatelia mesta majú novú celoročnú tržnicu za viac ako 816-tisíc eur

BANSKÁ BYSTRICA - Fiľakovčania majú novú mestskú tržnicu s celoročnou prevádzkou nesúcu sa v duchu malomestského priemyselného štýlu. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa mesta Klaudia Mikuš Kovácsová, výstavba prvej stavby podobného účelu vo Fiľakove stála mesto viac ako 816-tisíc eur. Samospráva na tento účel využila úver vo výške 300-tisíc eur, z dotácie Úradu vlády SR prostredníctvom Akčného plánu rozvoja okresu Lučenec získala 180-tisíc eur a zvyšných viac ako 336-tisíc eur financovala z vlastných prostriedkov.

Nová tržnica sídli v areáli bývalej základnej umeleckej školy. Má kapacitu pre 32 trhových predajcov a päť miestností pre stále prevádzky. Nechýba v nej ani drobná architektúra v podobe fontánky. Nakoľko sa bude tržnica využívať aj na kultúrno-spoločenské podujatia, postavili v nej aj menšie pódium. Prvým podujatím odohrávajúcim sa v tržnici bol tohtoročný vianočný jarmok. Pre návštevníkov boli k dispozícii aj nové toalety. Priestor trhoviska je prístupný pre každého, nakoľko je bezbariérový. Areál je sprístupnený z Trhovej ulice i Koháryho námestia.

Vo Fiľakove má tradícia trhov stáročia dlhú históriu. Doposiaľ sa však organizovali pod holým nebom na Trhovej ulici. Nové vedenie mesta si po nástupe do funkcie v roku 2014 určilo za jednu z priorít výstavbu novej krytej tržnice. Príprava projektu a práce na výstavbe trvali približne tri roky. „Nová mestská tržnica je druhou verejnou budovou, ktorá bola v meste postavená od Nežnej revolúcie. Vytvorili sme vďaka nej kultúrnejšie prostredie pre tých obyvateľov mesta a mikroregiónu, ktorí predávajú prebytky z vlastného hospodárenia a tiež pre kupujúcich, ktorí uprednostňujú výrobky lokálnej produkcie. Lokálnych producentov podporíme aj prostredníctvom jednej z predajní, v ktorej budú Verejnoprospešné služby mesta prevádzkovať predajňu regionálnych produktov z územia Novohradu a Gemera,“ povedal primátor Attila Agócs.

Najčítanejšie