Zatiahnuté
10°
Bratislava
Romana, Roman
23.2.2024
Autodopravcovia budú od 1.12. blokovať hraničný priechod s Ukrajinou
Zdielať na

Autodopravcovia budú od 1.12. blokovať hraničný priechod s Ukrajinou

Zdroj: TASR

BRATISLAVA / Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) bude na základe rozhodnutia predsedníctva blokovať hraničný priechod Vyšné Nemecké - Užhorod. Priechod budú autodopravcovia blokovať od 1. decembra od 15.00 h až do odvolania. Po rokovaní s Ministerstvom dopravy (MD) SR o tom informovali autodopravcovia.

"Účelom nášho protestu je potreba neodkladných riešení. Za naše, slovenské, oprávnené požiadavky, ktoré sme predložili ministrovi dopravy Jozefovi Rážovi. Ďakujeme za vypočutie a uznanie oprávnenosti našich požiadaviek," uviedla UNAS s tým, že sa chce pripojiť k dopravcom z Poľska, ktorí hraničné prechody blokujú takmer štyri týždne.

UNAS kritizuje dohodu, ktorou Európska únia (EÚ) umožnila výnimku pre ukrajinských dopravcov spod potreby disponovať prepravným povolením. Dohoda medzi EÚ a Ukrajinou o cestnej nákladnej doprave podľa autodopravcov devastačne narušila pomer obchodu a vykonaných prepráv medzi Slovenskom a Ukrajinou v neprospech slovenských dopravcov.

​V stredu 29. novembra mali na rokovaní s rezortom dopravy zástupcovia UNAS viacero požiadaviek, prvou z nich bolo práve vypovedanie dohody medzi EÚ a Ukrajinou. MD SR na sociálnej sieti uviedlo, že autodopravcovia majú právo štrajkovať, no nesmú narušiť život obyvateľov.

"Rešpektujeme právo autodopravcov štrajkovať. Dohodli sme sa, že ak pristúpia ku štrajku, budú štrajkovať takým spôsobom, aby príliš nenarušili život obyvateľov východného Slovenska," uviedol rezort dopravy.

UNAS uviedla, že nebude blokádou nijako obmedzovaný prevoz humanitárneho tovaru, vojenskej pomoci, živých zvierat, paliva a chladeného či čerstvého tovaru. Doprava obchodného tovaru, ktorý sa nachádza v kamiónoch, bude prepúšťaná v počte štyroch kamiónov za hodinu. Autodopravcovia sa vyjadrili, že EÚ uzatvorila zmluvu s dobrým úmyslom, no bez analýzy a vplyvu na trhy susedných štátov Ukrajiny.

O situácii v okolí slovensko-ukrajinskej hranice v štúdiu JOJ 24 porozprával prezident Združenia cestných dopravcov Slovenskej republiky ČESMAD Pavol Piešťanský:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy