Zatiahnuté
Bratislava
Radomír, Albín
1.3.2024
Šéf Slovenskej Pospolitosti si vypočul verdikt. Obžalovaný bol z extrémistických trestných činov
Zdielať na

Šéf Slovenskej Pospolitosti si vypočul verdikt. Obžalovaný bol z extrémistických trestných činov

BANSKÁ BYSTRICA / V prípade šéfa Slovenskej pospolitosti padol na Špecializovanom súde rozsudok. A to za extrémizmus. Pri domovej prehliadke uňho našli tričká, vlajky či texty súvisiace s extrémistickou scénou. Jakub Škrabák sa bránil, že je iba zberateľom. Viac sa dozviete vo videu.

Šéfa združenia Slovenská pospolitosť Jakuba Škrabáka obžalovaného z extrémistických trestných činov odsúdil v stredu 29. novembra Špecializovaný trestný súd, pracovisko Banská Bystrica, na trest odňatia slobody vo výmere troch rokov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu päť rokov. Rozsudok nie je právoplatný.

Jakub Škrabák bol obžalovaný zo zločinu rozširovania a výroby extrémistických materiálov, ako aj prečinu ich prechovávania. ŠTS ho uznal vinným z výroby a prechovávania extrémistických materiálov. Zo zločinu rozširovania ho spod obžaloby oslobodil.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry mu navrhoval nepodmienečný trest odňatia slobody vo výmere päť rokov a štyri mesiace. Voči rozsudku sa odvolal priamo v súdnej sieni. Obhajoba si ponechala lehotu na podanie odvolania.

"Rozhodnutie súdu rešpektujeme. Po doručení rozhodnutia sa rozhodneme, či podáme odvolanie. Počkáme si na odôvodnenie rozsudku. Rozhodovať bude Najvyšší súd SR, keďže prokurátor podal odvolanie. Môj klient už v prípravnom konaní tvrdil, že je nevinný. Je zberateľ týchto vecí a v tomto zmysle sme viedli obhajobu a predkladali dôkazy podporujúce jeho nevinu," konštatovala po verdikte obhajkyňa Ivana Kochanská, ktorá navrhovala oslobodenie spod obžaloby.

Jakub Škrabák sa mal extrémistických trestných činov dopustiť v rokoch 2015 až 2018. "Cítim sa nevinný, nie som si vedomý spáchania žiadnych extrémistických trestných činov. Nikdy som sa k extrémizmu nehlásil," zdôrazňoval počas procesu pred samosudcom ŠTS obžalovaný.

Podstatná časť vykonaného dokazovania v tomto procese sa týkala objasňovania významu niektorých symbolov, ako napríklad kolovrat alebo dvojramenný dvojkríž, ktoré Slovenská pospolitosť použila na tričkách, mikinách, odznakoch a iných propagačných materiáloch.

Škrabák odmietal spájanie symbolov na predmetoch s extrémistickou, nacistickou ideológiou. Kolovrat vníma ako symbol slnka a slovanstva, nikdy ho údajne nepoužíval ako politický symbol, navyše vznikol dávno predtým než nacistická ideológia. Dvojramenný dvojkríž sa podľa neho nachádza i na erboch slovenských miest i obcí a rovnako nemá súvis s ideológiou.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy