Hlasovacie lístky: Dôležité rady ako krúžkovať poslancov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TASR/Niall Carson
Pri voľbe poslancov si treba všímať záhlavie hlasovacieho lístka. Bude na ňom uvedený maximálny počet kandidátov, ktorých možno v danom volebnom obvode zakrúžkovať.
Pokiaľ volič zakrúžkuje menej kandidátov, ako je stanovený počet, hlasovací lístok bude platiť. Ak však volič zahlasuje za viac kandidátov, ako je možné, hlasovací lístok platný nebude.
Právo voliť do orgánov samosprávy obcí majú obyvatelia SR, ktorí majú na území obce, alebo mestskej časti trvalý pobyt a najneskôr v deň volieb dovŕšili 18 rokov veku.
Voliť môžu aj cudzinci. Musia však mať trvalý pobyt na Slovensku a v čase konania hlasovania musia byť doma. Rovnako ako každý iný občan SR, ktorý chce vo voľbách odovzdať svoj hlas. V komunálnych voľbách sa totiž nedá vybaviť voličský preukaz, ktorý by oprávňoval voličov hlasovať v inej obci ako v tej, v ktorej má trvalý pobyt.
Volič hlasuje osobne. Zastúpenie nie je prípustné. Po príchode do volebnej miestnosti musí preukázať svoju totožnosť. Ak nemá preukaz totožnosti a žiadny z členov okrskovej volebnej komisie ho nepozná, komisia požiada, aby preukázal svoju totožnosť svedectvom dvoch osôb známych komisii. Ak tak neurobí ani do ukončenia hlasovania, hlasovanie sa mu neumožní.
Hlasuje sa v priestore určenom na úpravu hlasovacieho lístku. Tam volič vloží do obálky jeden hlasovací lístok pre voľby do obecného alebo mestského zastupiteľstva a jeden hlasovací lístok pre voľby starostu alebo primátora. Na hlasovacom lístku pre starostu či primátora volič zakrúžkuje poradové číslo kandidáta, pre ktorého hlasuje.